Belépés
Újra közös ESG-konferenciát rendezett a Magyar Fejlesztési Bank és a Magyar Projektmenedzsment Szövetség
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) álláspontja szerint a hazai pénzintézetek megfelelő felkészültsége kiemelt jelentőséggel bír az ESG-átállás terén, amely során a hazai bankoknak jelentős belső folyamatszabályozási és kockázatkezelési fejlesztéseket is meg kell megvalósítaniuk. Az ehhez kapcsolódó kihívások jelentős változást hoztak a pénzintézeti és vállalati szektor életébe is – derült ki az MFB és a Magyar Projektmenedzsment Szövetség (PMSZ) közös, nagy érdeklődés mellett lezajlott, teltházas konferenciáján. A tanácskozáson részt vettek a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága és a Magyar Nemzeti Bankszakértői, illetve vállalatok, bankok képviselői és tanácsadók is.
Az ESG-átállás során, a törvényi megfelelés mellett üzleti előny is kovácsolható a változásokból, termékfejlesztéssel és az új piaci lehetőségek megragadásával. A pénzintézetek és az ügyfelek számára egyaránt fontos lehetőségek feltérképezése céljából hívta életre a Magyar Fejlesztési Bank és a Magyar Projektmenedzsment Szövetség azt a konferencia-sorozatot, amely idén második alkalommal, 2024. november 26-án került megrendezésre „Kockázatkezelés - Változások és folyamatszabályozás a pénzintézetek fenntarthatósági átállása során” címmel, az MFB székházában.
A tanácskozás kiemelt célja a hazai bankok és felügyeleti szervek ESG kockázatkezelési gyakorlatokkal kapcsolatos elvárásainak és gyakorlatainak bemutatása. A konferencia témái között olyan kérdések szerepeltek, mint milyen elvárásokat támaszt a pénzügyi vállalkozásokat felügyelő Nemzeti Bank, hogyan illeszkednek az ESG elvárások a kormányzati gazdasági stratégiába, és milyen bevált megoldások léteznek a kihívások kezelésére.
A konferencia nyitóbeszédében Zátrok Ildikó, az MFB ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy „közös megoldásra van szükség annak érdekében, hogy a jövőben hatékonyan segíthessük egymást és az ügyfeleinket”. Az MFB továbbra is fontos küldetésének tekinti, hogy élen járjon a fenntarthatósági szempontú jó gyakorlatok és szemlélet elterjesztésében. Ennek részeként 2024-ben megújult szlogenje is hangsúlyosabban kiemeli a bank misszióját és jövőbeni ESG törekvéseit, céljait: „Felelős gondolkodás, fenntartható jövő”.
Holczinger Norbert, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Fenntartható Pénzügyek Főosztályának vezetője „Az ESG kockázatok felügyeleti megközelítése” című előadásában kiemelte: az MNB célja a piaci szereplők és a pénzügyi szolgáltatások zöldítésének előmozdítása, a fenntarthatósági ismeretek terjesztése. Úgy látja, a bankok jól haladnak a megkezdett úton és kiemelten fontosnak tartják az ESG átállás elvárásait hitelezési- és kockázatkezelési folyamataikban is.
Molnár Csaba, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának ESG igazgatója elmondta, hogy „a Hatóság által szabályozott és felügyelt stratégiai ágazatok – beleértve az ESG-t is – eredményes és kiszámítható működése kiemelten fontos a nemzetgazdaság versenyképességének megőrzése érdekében, ezért is vált szükségessé, hogy a nemzetközi mintákhoz hasonlóan, az ágazatokat érintő ezen tevékenység szabályozása és felügyelete hosszú távon is stabil és kiszámítható keretek között valósuljon meg.”
A kerekasztal-beszélgetésben, amelyet Boros Áron, a Magyar Projektmenedzsment Szövetség elnökhelyettese (és a Stradamus Zrt. vezérigazgatója) moderált, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség, az OTP Bank Nyrt., az IFUA Horváth & Partners Kft., az MVM Zrt. és az Acélpartner Kft. szakemberei osztották meg tapasztalataikat a résztvevőkkel az ESG törvényi megfeleléshez kapcsolódó kihívásokkal kapcsolatosan.
A tavalyi után az idei konferencia is rávilágított arra az igényre, hogy a pénzügyi szektor szereplői számára továbbra is szükséges az ESG célok és feladatok meghatározása és összehangolása. Ezáltal a konferencia valódi értékteremtő szakmai műhelyként segíti a magyar pénzintézeti szektor szereplőit a minél hatékonyabb ESG felkészülésben, a fenntarthatósági szempontú jó gyakorlatok és szemlélet megosztásával.
A konferencián elhangzott előadások prezentációi IDE KATTINTVA érhetőek el a PMSZ tagjai számára (a megtekintéshez bejelentkezés szükséges).