Belépés
Köszöntöm az Olvasót! A projektmenedzsment egyik ékköve a PRINCE2 módszer, melynek hetedik változatát egy éve adta közre a módszerhez kapcsolódó minősítési rendszereket gondozó PeopleCert[1]. A népmesei hetes szám a meghatározó projektmenedzsment módszerek jellemzője lett; a hetedik változatnál, illetve kiadásnál tart a PMBOK[2] és az APMBOK[3] is.
Nem volt egyszerű a PRINCE2 7 változathoz hozzájutni, mert úgy tűnt, hogy e művet jelenleg zárt körben forgalmazzák (bár a könyv az Amazon-on elvben megrendelhető[4]); a Budapesti Corvinus Egyetem könyvtárosainak azonban sikerült egy példányhoz hozzájutni. Ennek alapján született az alábbi zanza, amely inkább kedvcsináló, mintsem ismertetés. Aki eddig nem ismerte a PRINCE2 módszert, annak muszáj lesz a részleteket is felkutatnia, ha meg akarja érteni azt; ebben az esetben sincs királyi út.
A PMBOK esetében a hatodik és hetedik változat között mély terminológiai és strukturális különbségek vannak, hanem a PMBOK V7 nem váltotta fel az előző változatot; kiegészíti azt. Hivatalosan a Project Management Institute a PMBOK V6 folyamat alapú megközelítését („process based approach”) a V7 „elv-alapú” megközelítése („principle based” approach”) követte[5]. Az APMBOK hatodik és hetedik kiadásának felépítése gyökeresen eltér. A PRINCE2 esetében az új változat viszont „csak” kiterjesztette a hatodik kiadás felépítését, beemelt divatos témákat (úgymint fenntarthatóság, ökoszisztéma; adat- és digitális menedzsment) és némi átkereszteléssel élt (a „project theme” immár „project practice”).
A PRINCE2 7 a korábbi négy helyett most öt „integrált” elemet nevesít, az elveket („principles”), az embereket avagy résztvevőket („people”), a (bevált) gyakorlatokat („practices”), a folyamatokat („processes”) és a projekt kontextust („project context”). Az új elem az emberek; ez áll a rendszer középpontjában; az elvek és a folyamatok lényegében változatlanok; a gyakorlatok leírása kicsit változott. A jogtulajdonos a PRINCE2 7 sikerét első helyen az emberek középpontba állításától várja[6].
Az PRINCE2 ötödik változatában bevezetett elvek gránitszilárdságúnak bizonyultak. Az elveket csak eredeti nyelven, gondolatébresztőnek sorolom fel (zárójelben a megfelelő fejezetsorszám szerepel): „ensure continued business justification” (2.1), „learn from experience” (2.3); „define roles, responsibilities, and relationships” (2.3), „manage by exception” (2.4), „manage by stages” (2.5), „focus on products” (2.6), „tailor to suit the project” (2.7). Megérne egy misét a PRINCE2 elveinek és a PMBOK V7-ben szereplő tucatnyi elvnek összevetése. A PMBOK V7-ben (pontosabban az ANSI szabványban) szereplő elvek „be a diligent, respectful, and caring steward” (3.1), „create a collaborative team environment” (3.2), „effectively engage with stakeholders” (3.3), „focus on value” (3.4), „recognize, evaluate, and response system interactions” (3.5), „demonstrate leadership behaviors” (3.6), „tailor based on context” (3.7), „build quality into processes and deliverables” (3.8), „navigate complexity” (3.9), „optimize risk responses” (3.10), „embrace adaptability and resiliency” (3.11) és „enable change to achieve the envisioned future state ” (3.12). Láthatóan eltérő fogalmi kereteket használnak a két alapműben. Az APMBOK hetedik kiadásában megjelenik ugyan az elv kifejezés használata, de nem elsődleges szinten, ott nem középponti e fogalom.
Az „emberek” elem esetében érdekes, hogy a PRINCE2 7 szerzői nem az érintett („stakeholder”) fogalmát használták; ennek talán az az oka, hogy a kifejezés hatásra utal” („The PRINCE2 „people” covers those who are working on a project and the relationships between them, as well as those impacted by the project”[7]). Az elemet tárgyaló harmadik fejezetben szőrmentén ugyan, de azért külön-külön foglalkoznak a változáskezelés („change management”), az érintettek („stakeholders”) és a kultúra fogalmával. Önálló alfejezet foglalkozik a sikeres csapatok vezetési kérdéseivel, kitérve a csapatépítés és összetartás kérdéseire, és saját (bár nem túl hosszú) alfejezetet dedikálnak a kommunikáció témájának is. Ezeket a témákat a konkurens PMBOK és APMBOK már korábbi változataiban mélyebben taglalta.
A PRINCE2 gyakorlatok hetes körébe tartalmilag továbbra is a befektetésindoklás („Business case”) 5., a szervezés („Organizing” 6., korábban „Organization” 7.), a tervek („Plans” 7.), a minőség (”Quality” 8.), a kockázatok („Risks” 9.), a felvetések, korábban változás („Issues” 10., illetve „Change” 11.,) valamint az előrehaladás („Progress” 11.) került be. Az egyes gyakorlatok megvalósítása során bevethető módszerek (technikák) köre rendszerint bővült, helyenként példával illusztrálva; újdonság az elvekhez való viszony következetes bemutatása minden egyes gyakorlat esetén
A folyamatok és összefüggéseik többé-kevésbé változatlanok, meglepő viszont, hogy a PRINCE2 7-ben már nem foglalkoznak az irányítási szintek („corporate”, „programme”) és a projektfolyamatok kapcsolatával. Van olyan folyamat (pl. „Initiating a project”), ahol első pillantásra a PRINCE2 7 folyamatábrája kevesebb részletet tartalmaz, mint ami az előző változatban volt; de ez felületes megállapítás, mert a részletes leírásból kiderül, hogy éppen ellenkezőleg, bővebb lett. A PRINCE2 7 e tekintetben a PMBOK V6 terjengős stílusa felé tolódott el.
Fontos fejlemény, hogy a PRINCE2 7 bevezetőjében négy mini-mintaprojektet ismertetnek, mely esetekre aztán a későbbiekben visszahivatkoznak. Ez némiképp emészthetőbbé teszi az amúgy elméleti művet, kezdők számára azonban továbbra sem való.
Összességében a PRINCE2 7 némi rosszindulattal és kis túlzással ráncfelvarrásnak minősíthető. Az előző változat gondolatmenete megmaradt és kiegészítésre került, a könyv rövidebb és érthetőbb lett. Fájó hiányosság PRINCE2 7 kiadványban a korábbi és az új változat összevetése (ez a helyzet az APMBOK hetedik kiadásánál is). A PMBOK szerzői minden új változat esetében foglalkoztak az változtatások tételes összefoglalásával. Szerencsére a PRINCE2 esetében is található a világhálón eléggé alapos (és ingyen elérhető) összehasonlítás[8], amelyet jó szívvel ajánlok a területen járatosabb Olvasók figyelmébe.
Klimkó Gábor
[1] lásd https://www.peoplecert.org/
[2] lásd https://www.pmi.org/pmbok-guide-standards/foundational/pmbok
[3] lásd https://www.apm.org.uk/book-shop/apm-body-of-knowledge-7th-edition/
[4] lásd PRINCE2® 7 Managing Successful Projects: Amazon.co.uk: PeopleCert: 9789925344604: Books
[5] lásd https://pmi.hu/en/blog/pmbok-7th-edition-at-glance-6082
[6] lásd https://www.axelos.com/certifications/propath/prince2-project-management/prince2-7/
[7] PeopleCert (2023) PRINCE2 7 Managing Successful Projects, p.32.
[8] lásd https://www.tecknologia.co.uk/home/news-detail/differences-between-prince2-7th-and-6th-edition
Kép forrása: Pixabay