PMSZ Innovációs Tagozat - 2025. szeptember - 10 éves az NKFI Hivatal konferenciasorozat III.

Innovációfinanszírozás – Az állami támogatástól a kockázati tőkéig

Jelentkezem!
A regisztrációval, illetve a jelenléti ív aláírásával hozzájárul ahhoz, hogy a rendezvényen Önről mint résztvevőről a PMSZ video- és képfelvételt készítsen marketing célú felhasználáshoz.
Időpont: 2025. szeptember 18. 14:00 - 17:00
Helyszín: Create26 ( 1061 Budapest Király utca 26. )
Előadó: Bódis László, Tánczos Péter, Dobos Balázs, Dénes Gábor, Csíki László, Kiss Ádám, Eszter Elemér, Hradszki László, Berényi Benjámin

 

 

Pontosan egy évtizede dolgozik a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a hazai KFI ökoszisztéma építésén. Egy ilyen kerek évforduló jó alkalom a múlt eredményeinek értékelésére, de legalább ilyen fontos a jövő lehetőségeinek feltérképezése is. Ahelyett, hogy önmagunkat helyeznénk a középpontba, a támogatott vállalkozások, kutatóhelyek és projektek sikereit emeljük ki, amelyek az innováció és a gazdasági fejlődés motorjai Magyarországon.

A múlt eredményei mellett a jövő lehetőségeit kutatjuk, és arra keressük a választ, hogyan formálhatja a magyar innováció a következő évtizedet. 2025-ben egy négyrészes konferenciasorozattal ünnepli fennállásának tízéves évfordulóját az NKFI Hivatal. A cél nemcsak a visszatekintés, hanem az előretekintés is: a következő tíz év innovációs lehetőségeire és kihívásaira fókuszálva.

A konferenciasorozat minden egyes eseménye az innovációs lánc egy-egy kulcsterületére épül, bemutatva, hogyan kapcsolódnak egymáshoz az ötlet megszületésétől a piaci megvalósításig vezető folyamatok. Az eseménysorozat célja, hogy összehozza a hazai innovációs ökoszisztéma szereplőit, és közösen formálják a jövőt.

Innovációfinanszírozás - Az állami támogatástól a kockázati tőkéig

A versenyképesség kulcsa az innováció. Ma Magyarország a GDP 1,4%-át fordítja innovációra. Ezt az arányt kellene belátható időn belül 3%-ra emelni. Erre azonban az állam egyedül nem képes. A magyar kockázatitőke-piac tőkeellátottsága továbbra is alacsony. Márpedig kockázati tőke nélkül nincs hatékony innovációfinanszírozás.

A magyar innovációs ökoszisztémában ráadásul egyre nagyobb kihívást jelent a korai fázisú, magas kockázatú fejlesztések megfelelő finanszírozása. Az elmozdulást a med-tech fejlesztésekről a high-tech fejlesztések irányába éppen az ilyen cégek finanszírozása jelentené, ami szintén a kockázatitőke-befektetések volumenének növelésével lenne kivitelezhető.

A piaci és állami források, valamint a szereplők közötti koordináció még nem elég hatékony. A konferencia célja ennek a „finanszírozási szakadéknak” az áthidalása, és annak megvitatása, hogyan lehet összehangolni az állami támogatási rendszerek, a magántőke és az innovátorok igényeit, hogy az ötletekből valóban piacérett termékek szülessenek.

Kulcskérdések:

  • Hogyan lehet a piaci és állami szereplők érdekeit és szabályait közelíteni?
  • Mik a korai fázisú innovációk finanszírozásának legnagyobb akadályai?
  • Hogyan lehet hatékonyan kombinálni a grant és a tőke típusú finanszírozási formákat?
  • Milyen jó gyakorlatok léteznek a nemzetközi piacon?

A konferenciasorozatot a PMSZ és az NKFI Hivatal közösen szervezi, folytatva a két szervezet közötti gyümölcsöző együttműködést, amely az elmúlt években számos sikeres szakmai esemény és projekt alapja volt. Célunk, hogy a konferenciasorozat révén még inkább összekovácsoljuk a magyar innovációs ökoszisztéma szereplőit. Szakmai stratégiai partnereink a Magyar Innovációs Szövetség, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a Stradamus Zrt. és a HVCA (Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület).

A konferencia programja:

Moderátor: S. Tóth Anikó, az NKFI Hivatal munkatársa

14:00 – 14:10 Köszöntő: Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár (Kulturális és Innovációs Minisztérium)

14:10 – 14:30 Tánczos Péter ügyvezető partner (Euroventures Capital Kft.), elnökségi tag (HVCA)

14:30 – 14:50 Dobos Balázs üzletágvezető (Századvég Konjunktúrakutató Zrt.): Finanszírozási igények és nemzetközi jó gyakorlatok

Hogyan áll Európa a nemzetközi startup és scaleup finanszírozási versenyben? Milyen lehetőséget látnak a hazai vállalkozások a tőkefinanszírozásban és milyen nemzetközi jó gyakorlatok adhatnak mintát a hazai finanszírozási ökoszisztéma további fejlesztéséhez? Többek között ezekre a kérdésekre ad választ a „Finanszírozási igények és nemzetközi jó gyakorlatok” című előadás.

14:50 – 15:10 Dénes Gábor elnök-vezérigazgató (MFB Invest Befektetési és Vagyonkezelő Zrt.): Finanszírozási modellek, állami eszközök, gyakorlati példák

15:10-15:25 Kérdések

15:25 – 15:45 Kávészünet

15:45 – 16:45 Kerekasztal-beszélgetés: Egyensúlykeresés

  • Moderátor: Csíki László start up igazgató (Nemzeti Innovációs Ügynökség)
  • Kiss Ádám elnök (Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal)
  • Eszter Elemér társalapító és üzleti partner (IMPACT Ventures Co. Ltd.)
  • Hradszki László vezérigazgató (Hiventures Capital Fund Management Zrt.)
  • Berényi Benjámin ügyvezető igazgató (Péntech Solutions Kft.)

16:45 – 17:00 Networking, kötetlen beszélgetések

Előadók:

Bódis László

innovációért felelős helyettes államtitkár, Kulturális és Innovációs Minisztérium

Bódis László közgazdász, diplomáit a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán szerezte, nemzetközi gazdálkodás alapszakon és pénzügy mesterszakon. Szakmai pályafutását a Századvég Iskola Alapítványnál és a Neumann János Egyetemen kezdte kutatóként.
A gazdaságpolitika, a gazdaságstratégia és az innováció iránti erős érdeklődése az Innovációs és Technológiai Minisztériumba vezette, ahol a gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkár kabinetfőnökeként dolgozott. 2022-ben lett a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára. E szerepkörében számos szabályozási változtatást kezdeményezett a startupok működési környezetének versenyképessebbé tétele érdekében. E munkaköre mellett 2023-tól a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatójaként tevékenykedik.

Tánczos Péter

ügyvezető partner, Euroventures Capital Kft.; elnökségi tag, HVCA

Dobos Balázs

üzletágvezető, Századvég

Vállalkozásfejlesztési és innovációs szakértő, jelentős hazai és nemzetközi tanácsadói tapasztalattal. 2020 és 2022 között vállalkozásfejlesztésért felelős helyettes államtitkár, kiemelt állami támogatási és vállalatfinanszírozási programok tervezéséért és végrehajtásáért felelős vezető. Jelenleg a Századvég innováció és vállalati fenntarthatóság üzletágának igazgatója.

Dénes Gábor

elnök-vezérigazgató, MFB Invest Befektetési és Vagyonkezelő Zrt.

Csíki László

start up igazgató, Nemzeti Innovációs Ügynökség

Kiss Ádám

elnök, Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

Kiss Ádám István 2023. március 7-től a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke. A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakmai irányításával a Hivatal elnökeként részt vesz a magyar innovációs rendszer megújításának munkájában, az ökoszisztéma fejlesztését érintő pályázatok, programok, kutatások, stratégiai anyagok kidolgozásában, koordinálja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap forrásainak felhasználását. A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakmai irányításával a Hivatal elnökeként részt vesz a magyar innovációs rendszer megújításának munkájában, az ökoszisztéma fejlesztését érintő pályázatok, programok, kutatások, stratégiai anyagok kidolgozásában, koordinálja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap forrásainak felhasználását.

A Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett diplomát 1999-ben. Ösztöndíjasként tanult a State University of New York, Oswego pénzügyi karán.
Szakmai pályáját befektetési bankárként kezdte, 1998 és 2006 között a CA IB Tőkepiaci Tanácsadó Rt. igazgató helyettese, majd igazgatósági tagja, ahol pénzügyi tanácsadóként működött közre a társaság kiemelt privatizációs és egyéb vállalatfelvásárlással kapcsolatos ügyleteiben. 2001-ben fél évet Londonban dolgozott a CA IB energetikai csapatában.

2006-ban vezérigazgató-helyettesként csatlakozott a budapesti közüzemek számára komplex számlázási szolgáltatást végző Díjbeszedő Holding Zrt-hez. 2006-2010 között a DBH stratégiai és üzletfejlesztési vezérigazgató-helyetteseként irányította a teljes Díjbeszedő Csoport stratégiai terveinek kidolgozását és azok projekt szintű megvalósítását. 2010-2017 között a Társaság legnagyobb leányvállalatának, a Díjbeszedő Faktorháznak (DBF) a vezérigazgatója. Irányítása alatt a DBF Magyarország elsőszámú lakossági követelésvásárló pénzügyi intézményévé nőtte ki magát.
2017-2022 között pénzügyi befektetőként szerzett kisebbségi tulajdonrészt informatikai és fintech társaságokban.
2022-től a Kulturális és Innovációs Minisztériumban dolgozik miniszteri főtanácsadóként. 2023 márciusától a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke.

Szabadidejében társadalmi szervezetek munkáját segíti. 2015-2023 között kuratóriumi elnök a krónikusan beteg és lelki traumát átélt gyerekek mese- és művészetterápiás foglalkozásokkal, valamint élményprogramokkal történő gyógyítását végző Mosoly Alapítványban.

Eszter Elemér

társalapító és üzleti partner, IMPACT Ventures Co. Ltd.

Hradszki László

vezérigazgató, Hiventures Capital Fund Management Zrt.

Berényi Benjámin

ügyvezető igazgató, Péntech Solutions Kft.

PDU pont:

A rendezvényért 3 PDU regisztrálható.
A PDU regisztrálásával kapcsolatos információk a PDU menüpontban találhatóak.

További információk:

 Együttműködő parterünk:

 

        

 

 

Együttműködő szakmai partnereink:

Jelentkezem!
A regisztrációval, illetve a jelenléti ív aláírásával hozzájárul ahhoz, hogy a rendezvényen Önről mint résztvevőről a PMSZ video- és képfelvételt készítsen marketing célú felhasználáshoz.
  • 1061 Budapest Király utca 26.1061 Budapest Király utca 26.