Belépés
RENDEZVÉNYEK
PMSZ Innovációs Tagozat - 2025. május / 10 éves az NKFI Hivatal konferenciasorozat I.
Egy cél, ezer út – Innovációval a jövőért
Jelentkezem!Időpont: | 2025. május 08. 14:00 - 17:00 |
Helyszín: | STOPPER Úszóház ( 1138 Budapest Moszkva sétány ) |
Előadó: | Kiss Ádám, Bódis László, Dr. Greiner István, Kiglics Gábor, Szigethy András, Dr. Szabados Zsuzsa, Dr. Steiner Arnold, Pereczes János, Kovács Viktória, Dr. Balla Zoltán, Boros Áron |
Pontosan egy évtizede dolgozik a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a hazai KFI ökoszisztéma építésén. Egy ilyen kerek évforduló jó alkalom a múlt eredményeinek értékelésére, de legalább ilyen fontos a jövő lehetőségeinek feltérképezése is. Ahelyett, hogy önmagunkat helyeznénk a középpontba, a támogatott vállalkozások, kutatóhelyek és projektek sikereit emeljük ki, amelyek az innováció és a gazdasági fejlődés motorjai Magyarországon.
A múlt eredményei mellett a jövő lehetőségeit kutatjuk, és arra keressük a választ, hogyan formálhatja a magyar innováció a következő évtizedet. 2025-ben egy négyrészes konferenciasorozattal ünnepli fennállásának tízéves évfordulóját az NKFI Hivatal. A cél nemcsak a visszatekintés, hanem az előretekintés is: a következő tíz év innovációs lehetőségeire és kihívásaira fókuszálva.
A konferenciasorozat minden egyes eseménye az innovációs lánc egy-egy kulcsterületére épül, bemutatva, hogyan kapcsolódnak egymáshoz az ötlet megszületésétől a piaci megvalósításig vezető folyamatok. Az eseménysorozat célja, hogy összehozza a hazai innovációs ökoszisztéma szereplőit, és közösen formálják a jövőt.
Egy cél, ezer út – Innovációval a jövőért
A konferenciasorozat első eseménye a vállalati szférát és az üzleti világot célzó támogatási rendszert helyezi középpontba, amelynek célja a hazai vállalkozások innovációs potenciáljának és piaci versenyképességének erősítése.
Bemutatunk néhányat az elmúlt tíz év legsikeresebb nyertesei közül: olyan vállalkozásokat, kkv-kat és nagyvállalatokat, amelyek új terméket vagy technológiát fejlesztettek, amelyeknek köszönhetően nemcsak versenyképesebbé váltak, hanem munkahelyeket is teremtettek. Történeteikből kiderül, hogyan segítette őket az NKFI Hivatal támogatása a céljaik elérésében.
Az esemény nemcsak a múlt sikereit idézi fel, hanem előre is tekint: állami szakpolitika alakítói és prominens vállalati döntéshozók vitatják meg a jelen és a jövő lehetőségeit. A közönség aktív bevonásával közösen keresnek válaszokat arra, hogyan lehet Magyarország a globális innovációs térképen is meghatározó szereplő.
A konferenciasorozatot a PMSZ és az NKFI Hivatal közösen szervezi, folytatva a két szervezet közötti gyümölcsöző együttműködést, amely az elmúlt években számos sikeres szakmai esemény és projekt alapja volt. Célunk, hogy a konferenciasorozat révén még inkább összekovácsoljuk a magyar innovációs ökoszisztéma szereplőit. Szakmai stratégiai partnereink a Magyar Innovációs Szövetség, a Nemzeti Innovációs Ügynökség és a Stradamus Zrt.
A konferencia programja:
Moderátor: S. Tóth Anikó, az NKFI Hivatal munkatársa
14:00 – 14:10 Köszöntő: Kiss Ádám elnök (NKFI Hivatal)
14:10 – 14:30 Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár (Kulturális és Innovációs Minisztérium): Innovációvezérelt gazdasági növekedés: így lesz Magyarország az innovatív vállalkozók és vállalkozások hazája
Azon országokat, amelyek gazdasági ciklusoktól függetlenül, kiszámítható módon és GDP-arányosan legalább 3 százalékot költenek kutatás-fejlesztésre, jelentősen magasabb termelékenység jellemzi. A gazdaság versenyképességének növeléséhez a termelékenység megemelése szükséges, ezért a hazai K + F-ráfordítások jelentős emelése elengedhetetlen. A hazai K + F + I-ökoszisztéma kihívásai jól beazonosítottak, az elmúlt évek szakpolitikai intézkedései eredményeként pedig kialakult a stratégiai, intézményi és finanszírozási keretrendszer a célok elérésére. Hosszú távon olyan ökoszisztéma kialakítása a cél, amely piaci alapon önfenntartó, de az egyes finanszírozási és támogató eszközök, valamint a szabályozási környezet kialakításában az államnak kulcsszerepe van. A cikkben bemutatott stratégia szisztematikus megvalósításával elérhető, hogy Magyarország magas hozzáadott értékű termékek előállítására képes, innovatív és hazai tulajdonban lévő cégein keresztül fokozza gazdasági teljesítményét.
14:30 – 14:50 Dr. Greiner István kutatási igazgató (Richter Gedeon Nyrt.): Innováció közös alapokon
Az előadás nem csak a Richter innovációs képességeit és közelmúltját mutatja be, hanem azt is, hogyan támogatták ezt pályázatok és hogy mi a jövőkép a cég szerint a közös cél érdekében. A Richter eddig is és ezután is fontosnak tartja, hogy az elnyert pályázatok támogatási összegei innovációs eredményekben is kimutathatók legyenek, és hogy mindenki a jövőbe történő befektetésként tekintsen rájuk. Az előadás ebbe az irányba tett lépéseinket is tartalmazza.
14:50 – 15:10 Kiglics Gábor ügyvezető (eCON Engineering Kft.): Hosszútávú KFI stratégia kialakítása és kapcsolódó piaci eredmények – avagy hogy kerül(het)nek OEM-ek az ablakba…
A 2002-ben alapított eCon Engineering Kft. 2016 óta vesz részt aktívan különböző hazai- és EU-s finanszírozásban létrejött, támogatott KFI projektekben; a kezdetektől alapvető célunk volt, hogy a mérnökiroda képességeit és kapacitásait mind ipari-, mind kutatás-fejlesztési feladatinkba hatékonyan integráljuk és hosszú távon is alkalmazzuk, mérnöki folyamatainkba bevezessük.
Az NKFIH- és a HORIZON keretrendszereiben 2-3 éves fejlesztési projektek nem minden esetben adnak elegendő lehetőséget és teret ahhoz, hogy a feladatokat kellő alapossággal el lehessen végezni, ennek érdekében kialakítottunk egy saját tudásbázison alapuló fejlesztési stratégiát, amely közép- és hosszabb távú fejlesztési elképzeléseinket is képes megtámogatni.
Az előadás bemutatja a kezdeti lépéseket, koncepciónk műszaki hátterét, valamint a KFI projektek- és fejlesztési munkák leágazásai során tapasztalt nehézségeket (esetenként korlátozásokat), valamint elért eredményeket, sikereket.
15:10 – 15:30 Szigethy András ügyvezető igazgató (Technoorg Linda): Az innováció, mint gondolkodásmód - avagy mit tehetünk a cégünk folyamatos fejlődéséért
A vállalatoknak egy dinamikus világban, folyamatosan változó környezetben kell érvényesülniük, mely merev belső rendszerrel és a változás elutasításával kudarcra van ítélve. Hogyan alkalmazkodjunk ehhez a felgyorsult világhoz? Hogyan tartsuk meg a számunkra fontos értékeket, ha folyamatosan változnunk kell? Mi történik, ha elfogynak az ötleteink és megrekedünk a fejlődésben?
A „CleanMill” projekt segítségével bemutatjuk egy hazai kisvállalat életében bekövetkezett, innovációval elért változásokat, és a mindennapi gyakorlatot, mely a további fejlődést biztosítja.
15:30 – 15:45 Kávészünet
15:45 – 16:45 Kerekasztal-beszélgetés: Hogyan finomhangoljuk az innovációs támogatáspolitikát? Megkérdezzük a vállalkozót
16:45 – 17:00 Networking, kötetlen beszélgetések
elnök; Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Kiss Ádám István 2023. március 7-től a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke. A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakmai irányításával a Hivatal elnökeként részt vesz a magyar innovációs rendszer megújításának munkájában, az ökoszisztéma fejlesztését érintő pályázatok, programok, kutatások, stratégiai anyagok kidolgozásában, koordinálja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap forrásainak felhasználását. A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakmai irányításával a Hivatal elnökeként részt vesz a magyar innovációs rendszer megújításának munkájában, az ökoszisztéma fejlesztését érintő pályázatok, programok, kutatások, stratégiai anyagok kidolgozásában, koordinálja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap forrásainak felhasználását.
A Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett diplomát 1999-ben. Ösztöndíjasként tanult a State University of New York, Oswego pénzügyi karán.
Szakmai pályáját befektetési bankárként kezdte, 1998 és 2006 között a CA IB Tőkepiaci Tanácsadó Rt. igazgató helyettese, majd igazgatósági tagja, ahol pénzügyi tanácsadóként működött közre a társaság kiemelt privatizációs és egyéb vállalatfelvásárlással kapcsolatos ügyleteiben. 2001-ben fél évet Londonban dolgozott a CA IB energetikai csapatában.
2006-ban vezérigazgató-helyettesként csatlakozott a budapesti közüzemek számára komplex számlázási szolgáltatást végző Díjbeszedő Holding Zrt-hez. 2006-2010 között a DBH stratégiai és üzletfejlesztési vezérigazgató-helyetteseként irányította a teljes Díjbeszedő Csoport stratégiai terveinek kidolgozását és azok projekt szintű megvalósítását. 2010-2017 között a Társaság legnagyobb leányvállalatának, a Díjbeszedő Faktorháznak (DBF) a vezérigazgatója. Irányítása alatt a DBF Magyarország elsőszámú lakossági követelésvásárló pénzügyi intézményévé nőtte ki magát.
2017-2022 között pénzügyi befektetőként szerzett kisebbségi tulajdonrészt informatikai és fintech társaságokban.
2022-től a Kulturális és Innovációs Minisztériumban dolgozik miniszteri főtanácsadóként. 2023 márciusától a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke.
Szabadidejében társadalmi szervezetek munkáját segíti. 2015-2023 között kuratóriumi elnök a krónikusan beteg és lelki traumát átélt gyerekek mese- és művészetterápiás foglalkozásokkal, valamint élményprogramokkal történő gyógyítását végző Mosoly Alapítványban.
innovációért felelős helyettes államtitkár, Kulturális és Innovációs Minisztérium
Bódis László közgazdász, diplomáit a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán szerezte, nemzetközi gazdálkodás alapszakon és pénzügy mesterszakon. Szakmai pályafutását a Századvég Iskola Alapítványnál és a Neumann János Egyetemen kezdte kutatóként.
A gazdaságpolitika, a gazdaságstratégia és az innováció iránti erős érdeklődése az Innovációs és Technológiai Minisztériumba vezette, ahol a gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkár kabinetfőnökeként dolgozott. 2022-ben lett a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára. E szerepkörében számos szabályozási változtatást kezdeményezett a startupok működési környezetének versenyképessebbé tétele érdekében. E munkaköre mellett 2023-tól a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatójaként tevékenykedik
kutatási és fejlesztési igazgató, Richter Gedeon Nyrt.
Dr. Greiner István Gábor a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett vegyészmérnöki diplomát 1984-ben. Az egyetem befejezése óta a Richter Gedeon Nyrt.-nél dolgozik, kezdetben, mint kutató vegyész. 1992-ben kandidátusi fokozatot kapott az aspidospermán-vázas alkaloidok totálszintézisében elért eredményeiért. Ugyanebben az évben kinevezték a Kémiai és Biotechnológiai Kutatási és Fejlesztési Központ főosztályvezető-helyettesének. Munkája mellett 1997-ben MBA fokozatot szerzett az angol Open University-n. Szabadalmi ügyvivői végzettséggel is rendelkezik, 1996 és 1999 között a Szabadalmi osztály vezetését is ellátta. 1998-ban kinevezték a Hatóanyag Kutatási és Fejlesztési Főosztály vezetőjének, majd 2001-től a Társaság Kutatási igazgatójának helyettese is. Ebben a pozícióban felelős volt a Társaság hatóanyagainak kutatásáért és fejlesztésért, beleértve a biotechnológiai eredetű, a generikus és az originális vegyületeket is. 2014-től a Társaság Kutatási igazgatója, majd 2022-től a Társaság Kutatási és fejlesztési igazgatója. Innovatív tevékenységével az elmúlt 39 évben jelentősen hozzájárult a Társaság eredményességéhez, köztük a magyar gyógyszeripar legnagyobb nemzetközi sikeréhez, a cariprazine (Vraylar, Reagila) nevű új originális, többszörös blockbuster antipszichotikum feltalálásához és kifejlesztéséhez.
A Pannon Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem címzetes egyetemi tanára, valamint mindkét felsőoktatási intézmény Díszpolgára is. Nyolc szabadalom társfeltalálója, számos hazai és külföldi konferencia meghívott előadója, és több, mint 140 tudományosan elismert és referált szakmai folyóiratbeli cikk társszerzője.
CEO / ügyvezető, eCon Engineering Kft.
Kiglics Gábor több, mint 25 éves mérnöki tapasztalattal rendelkezik KFI (kutatás, fejlesztés és innováció), menedzsment és üzletfejlesztésben, különböző iparágakban. Jelenleg az eCon Engineering Kft. ügyvezetőjeként irányítja a vállalatot.
Korábban fejlesztőmérnök volt a Knorr-Bremse Rail Vehicle Systems-nél Budapesten, ahol vasúti fékrendszereket fejlesztett. Ezt követően fejlesztőmérnök és csapatvezető volt egy magyar magánmérnöki cégnél.
2002-ben két partnerével megalapította az eCon Engineering Kft-t, ami mára már több, mint 100 munkavállalót foglalkoztat.
Gépészmérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, aktívan részt vesz a közösségi munkában, különösen a mérnökképzés és a K+F területén.
7 éve elnökségi tagja a Magyar Járműalkatrészgyártók Országos Szövetségének, 2023 óta pedig a Magyar Űripari Klaszter igazgatósági tagja.
ügyvezető igazgató, Technoorg Linda
Szigethy András 2013 óta a Technoorg Linda ügyvezető igazgatója. A cég alapításától kezdve, vagyis közel harmincöt éve foglalkozik iontechnológián alapuló eljárások és műszerek fejlesztésével és gyártásával, egyetemekkel és akadémiai intézményekkel együttműködve. Küldetése, hogy a legmagasabb minőségű ionnyalábos vékonyítást biztosítsa termékeiben, melyeket elsősorban minták előkészítésére és mélységprofilozásra használnak az elektronmikroszkópiában.
A Technoorg Linda márka világszerte nagy pontosságú műszereiről és a minták előkészítésének kiemelkedő minőségéről ismert. Ügyfélköre ipari, kormányzati és akadémiai kutatólaboratóriumokat foglal magában. A vállalat a szoros ügyfélkapcsolatok fenntartása érdekében erős képviseleti hálózatot épített ki közel 40 országban, 5 kontinensen.
2024-ben a Technoorg Linda részesült a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „Alapkutatástól a piacig” 2023. évi Innovációs Díjában, valamint elnyerte a Red Dot Award: Design Concept díjat.
vállalati innovációs elnökhelyettes; Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
2006-ban szerzett jogi diplomát a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán, majd tanulmányait posztgraduális képzés keretében a Budapesti Corvinus Egyetemen folytatta jogász-közgazdász szakirányon.
2007 óta foglalkozik támogatáspolitikával, mind támogatói, mind pedig implementációs szempontból megismerve a hazai és uniós forrásokkal kapcsolatos szakpolitikai szabályozás és célkitűzések elméleti és gyakorlati aspektusait. Szakmai pályafutását az uniós források kihelyezésével megbízott MAG – Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt.-nél kezdte.
2009 óta aktívan részt vesz kkv-k, majd startupok fejlesztését célzó programokban, innovatív projektek megvalósításában, támogatásában.
2009–2017 között a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Irányító Hatóság feladatkörét ellátó Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél, majd a Nemzetgazdasági Minisztériumban az európai uniós társfinanszírozású kutatás-fejlesztési projektek teljes körű tervezésével, koordinálásával és a végrehajtásukhoz kapcsolódó irányítási feladatok ellátásával foglalkozott. 2017-től a Neumann János Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetőjeként, majd ügyvezető-helyetteseként, a digitalizációhoz, a zöld átálláshoz és az adatvagyonhoz kapcsolódó feladatokat látott el. Szakmai irányítása mellett zajlott egyebek között a Közép-Magyarország régión kívüli startup-ökoszisztémák fejlesztése és a nagy növekedési potenciállal bíró IKT startup vállalkozások külpiaci megjelenése, valamint az ezt támogató kompetenciák megszerzését célzó INPUT Program.
2023 májusa óta az NKFI Hivatal vállalati innovációs elnökhelyettese.
elnök-vezérigazgató, MEDICOR Elektronika Zrt.
okl. gépészmérnök, egyetemi doktor
MEDICOR Elektronika Zrt. elnök-vezérigazgatója (1992- )
Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Klaszter elnöke (2006- )
A magyar orvosi műszer fejlesztő-gyártó ipar vezető szakembere több mint 30 éve.
Főmérnöke volt a MEDICOR Holding Rt.-nek, majd a MEDICOR Elektronika Zrt. igazgatója (elnöke) 1992 óta. 2003 óta a Részvénytársaság tulajdonosa. Cége birtokában van MEDICOR® szó és ábrás védjegy. A több mint 100 éves történelmű vállalkozás és 70 éves márka, védett az EU-ban, az USA-ban, és további közel 30 országokban. A MEDICOR márka tizenháromszoros MagyarBrands és nyolcszoros Business Superbrans díjas.
Vezetésével a MEDICOR Zrt. világszínvonalú újszülött-koraszülött gyógyászati terméket fejleszt, gyárt és értékesít. Az általa vezetett cég árbevételének 90%-át exportálja, inkubátorai ott vannak több, mint 50 országában, és a hazai szülészeteken. Termékeiket befogadták az ENSZ, UNICEF és a VHO segélyprogramjaiba, így azok a legszegényebb országokba is eljutnak.
Dr. Steiner Arnold az 2006-ban alakult Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Klaszter elindítója, és azóta elnöke. A MediKlaszter vezetésével négyszer nyerte el az „Akkreditált Innovációs Klaszter” címet, és az EU bronz fokozatát. Ma már 72 medtech KKV, 5 egyetem és 2 tudományos intézmény a MediKlaszter tagja. A MediKlaszter a magyar orvostechnika ipar elismert szakmai képviselője.
alapító, First Principle Innovation
Pereczes János közgazdász, innovációs és tőkebefektetési szakember, a First Principle Innovation alapítója. Az elmúlt években vezető szerepet játszott Magyarország egyik legnagyobb bankjának digitális transzformációjában, ahol az innovációért, AI-alkalmazásokért és új üzleti modellek fejlesztéséért felelt. Jelenleg saját innovációs és befektetési vállalataival a mesterséges intelligencia gyakorlati bevezetésére, a KKV-szektor digitális felzárkóztatására, valamint szoftvercégek és fejlesztési projektek felvásárlására és skálázására fókuszál. Szakmai fókuszában a technológia és üzlet találkozása, a jövőálló vállalatépítés, valamint az AI és a pénzügyi szektor metszéspontja áll.
Nemzeti Innovációs Ügynökség
vezető, Magyar Innovációs Szövetség Agrár Tagozata
Dr. Balla Zoltán a Magyar Innovációs Szövetség Agrár tagozat vezetője.
A Marton Genetics-Elitmag Kft. kormányzati és vállalati kapcsolatokért felelős vezetője.
Agrármérnök, növénynemesítő. A Magyar Földimogyoró brand megalkotója, és tulajdonosa. 3 önálló, saját, magyar földimogyoró fajta nemesítője.
Ezek mellett a Magyar Űrtevékenységet Támogató Egyesület alapító tagja.
CEO, Stradamus Consulting; elnökhelyettes, Magyar Projektmenedzsment Szövetség
A Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen pénzügy fő-, vállalatértékelés mellék-szakirányon szereztem meg a közgazdász diplomámat és még az egyetemi éveim alatt a tőzsde kereskedői, valamint opciós és határidős piaci vizsgát is letettem a Brókerképző Alapítványnál. Tanulmányaim befejezése a Kaposvári Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskolájában történt, ahol doktori fokozatot szereztem. Tapasztaltomat több hazai kereskedelmi banknál és azok kockázati tőkelalapkezelőinél, illetve tanácsadó cégeinél gyűjtöttem. Treasury ügyletekben, vállalati finanszírozási- és tőkepiaci tanácsadásban, állami támogatási szabályok terén és a zöld finanszírozás/ESG területen számottevő szakértelemmel rendelkezem. Szövetségünk elnökségi tagjaként elsősorban a szervezet finanszírozását támogató megoldások kidolgozásában és tagozati munkájának koordinálásában vállalok szerepet.
A rendezvény a PMSZ tagjainak ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Tagsággal nem rendelkezőknek a részvételi díj 10.000 Ft.
A rendezvényért 3 PDU regisztrálható.
A PDU regisztrálásával kapcsolatos információk a PDU menüpontban találhatóak.
A helyszín megközelítése a Népfürdő utca felől és a Latorca utca 2. a pontos cím, ahol egy sorompóval zárt parkolón át lehet bemenni. A Stopper csengőt kell a sorompónál megnyomni. Keresztül kell menni a parkolón, aminek a végén balra van egy lépcső, ami levezet a rakpartra.
Együttműködő parterünk:
Együttműködő szakmai partnereink: