Hírek

ESG: Mi a fenntarthatóság a projektmenedzsmentben?

2024. november 15.

Definíció
A fenntarthatóság a projektmenedzsment szakmában egy olyan üzleti megközelítés, amely egyensúlyban tartja a projekt alapú munkavégzés környezeti, társadalmi és gazdasági aspektusait, hogy kielégítse az érintettek jelenlegi igényeit anélkül, hogy veszélyeztetné vagy túlterhelné a jövő generációit.

Projektfenntarthatóság
Változó világunkban a fenntarthatóság a projektekben fontosabb, mint valaha. A projektfenntarthatóság magába foglalja mind az egyéni, mind a szervezeti felelősséget annak biztosítása érdekében, hogy a projektekben leszállított eredmények, kimenetek és hasznok fenntarthatóak legyenek teljes életciklusuk folyamán, beleértve létrehozásukat és kivezetésüket, életciklusuknak a végét is. Kulcsfontosságú, hogy a fenntarthatóságot már az elején, a projekt víziójába beépítsük. Ha így teszünk, és már a kezdetektől kulcskövetelményként tervezzük be a fenntarthatóságot, akkor nem áldozzuk fel vagy felejtjük el később, más projektcélok érdekében.

A fenntarthatóság minden projekt alapú munka területén releváns. Például a beszerzési csapat törekszik arra, hogy fenntartható forrásokból vásároljon, és hatékonyabbá tegye az ellátási láncot. A projekt szakemberek felelőssége biztosítani azt, hogy a munkájuk minimálisra csökkenti, vagy ideális esetben pozitívan befolyásolja a folyamatos fenntarthatóságot.

A fenntarthatóság sok projekt alapú szervezet számára kihívást jelentő koncepció, de a projekt szakemberek egyre inkább ebben a szellemben gondolkodnak. A projektekben, programokban és portfóliókban a fenntarthatóság továbbra is jelentős és fontos; valójában alapvető kompetencia, amely elengedhetetlen a hatékony projekt-, program- és portfóliómenedzsment kialakításához. A fenntarthatóság magában foglalja az egyéni és a szervezeti felelősségvállalást is, így minden projekt szakembernek értenie kell hozzá. A fenntartható munkagyakorlatokkal és módszerekkel elindított, változást célzó kezdeményezések idővel megváltoztatják viselkedésünket, hozzáállásunkat. 

A fenntarthatóság különböző szempontok közötti egyensúlyozást jelent. Ilyen szempontok például a környezet, például az éghajlatváltozás; a társadalom, ezen belül is a közösség; a gazdaság, és ennek olyan területei, mint a megfizethetőség; valamint az adminisztráció, azon belül például az egészség és a biztonság. Ha ezt a négy elemet figyelembe vesszük, akkor beépíthetjük a fenntarthatóságot a projektjeinkbe.

A fenntarthatóság mint különböző szempontok egyensúlyozása

Az ábra forrása: APM Tudásbázis, 7. kiadás

Fordította: Karasán Krisztina
Forrás: Association for Project Management (APM) 
A magyar nyelvű változatot a jogtulajdonos szíves engedélyével tesszük közzé. Az eredeti cikk angol nyelven itt olvasható.

Fotó:  Francesco Gallarotti / Unsplash

 

Iratkozzon fel hírlevelünkre!