Belépés
Szervezeti átalakítás az érintett vezetők jelentős szerepvállalásával
Megoszlanak a vélemények, hogy egy szervezeti átalakításban a hierarchikus vezetőknek milyen szerepet kell adni. Valaki szerint távol kell tartani őket, mert csak kárt okoznak és megakadályozzák a hatékony munkát, mások szerint a bevonás a megfelelő eszköz, amivel a projektvezető élhet. Mindenki maga dönti el, hogy mit csinál és miért csinálja. Elmesélek egy esetet.
2020. tavaszán, amikor megbízást kaptam egy projektre, mérlegelni kezdtem én magam is a fenti kérdést. Több front office-t kellett átalakítani és 10-20 éves munkaviszonyoknak kellett a „nyakára lépni”. A felsővezetői ukáz nem az volt, hogy rúgjunk ki mindenkit, de tény, hogy volt létszám-megtakarítási terv és hatékonyságnövelési cél is. Törtem a fejem, hogy milyen szerepet kapjanak ebben a munkában az érintett hierarchikus vezetők. Mivel én magam sem voltam biztos a válaszban, megkérdeztem őket.
És ekkor jöttek a meglepetés csomagok, érvek, melyek mentén nem volt kérdés számomra, hogy ez a projekt csak velük, az ő bevonásukkal és jelentős szerepvállalásukkal sikerülhet. Főbb érvek voltak a bevonás mellett:
Tudtam, hogy projektvezetőként én fogom átadni a steril szikét, és biztatni fogom őket, hogy műtsék meg magukat. De azt is tudtam, hogy ott leszek, amikor be kell kötözni a sebeket és fel kell mosni magunkat a padlóról vagy magát a padlót.
Jó, hogy az együttműködés mellett döntöttem és velük alkothattam egy csapatot! Hogy egy másik projektben is ugyanezt kell-e tenni? Nem vagyok benne biztos. Sőt. Tudom, hogy van olyan környezet, szervezet, kultúra, ahol nem lett volna pozitív kimenetele ennek a lépésnek.
Tanuljunk a tapasztalatokból, de mindig lebegjen a szemünk előtt, hogy nincs két egyforma projekt. Nincs Ctrl + c, Ctrl + v. Ami az egyik helyen működik, a másik helyen megborulhat. Ez is, mint minden „attól függ…” .
Borbényi Katalin, Év Projektmenedzsere Díj 1. helyezett, 2019.