Belépés
- Köszöntő -
Az 1980-as évek végi gazdasági rendszerváltozás óriási, komplex infrastruktúra-fejlesztések lehetőségét hozta meg, mint például az úthálózat és a távközlési hálózat fejlesztése vagy a banküzemi automatizáció. Ez erőteljesen ráirányította a figyelmet a projektmenedzsmentre, ami a sikeresség biztosítéka lehetett.
A globalizációs verseny piacképes termékek és szolgáltatások létrehozását követeli meg, amely megteremtette a projektekre épülő gazdaság alapjait. A stratégiai célokból levezetett projektek elsődleges célja az üzleti sikert eredményező érték létrehozása. A projekt a változások kezelésének, a termék-, a folyamat- és a szervezetinnováció létrehozásának eszköze. Az átalakuló szervezet és munka világában a projektmenedzsmentre meghatározó szerep vár. Ezt felismerve a globális vállalatok vezetői - a nemzetközi statisztikák szerint - az egyik legfontosabb prioritásnak tekintik a projektmenedzsment-kompetencia vállalati kiépítését. Az ezen a területeken közreműködő projektmenedzserek megértették, hogy egy kialakuló szakma részeseivé válnak.
Ennek a folyamatnak lett szerves része a tanulás, a tapasztalatszerzés és a kapcsolatépítés, mint a szakmai fejlődés legfontosabb összetevői. Magyarországon is elindult ez a folyamat - a ’90-es évek első felében az IPMA magyarországi képviseletének felállásával, a HTE Projektmenedzsment Szakosztály 1995-ös megalakulásával, a több mint száz alkalmat megérő Projektmenedzsment Klubbal. A szakmai fejlődés fontos állomása lett a Magyar Projektmenedzsment Szövetség 1997. évi létrejötte. Egy újabb szakmai közösség, az általa szervezett PM Szakmai Teadélutánok, majd később a Körkapcsolások szervezésével jelentősen hozzájárult az egész projektmenedzsment-szakmát átfogó tapasztalatcsere megindulásához, amely folyamat napjainkig is tart, és segíti a szakmai kultúra fejlődését.
dr. Prónay Gábor
BME címzetes egyetemi docens
HTE PM Szo elnöke
PM Fórum SZB elnöke