Belépés
Köszöntöm az Olvasót! A PMI Pulse of Profession 2018-as jelentésében további publikációkat (az ún. In-Depth Report-okat) ígértek a szerzők. Ezek sorában jelent meg a Developing Digital-Age Project Management Skills to Thrive in Disruptive Times című publikáció, ami egy új(szerű) kifejezés, a digitális projektmenedzser (digital project manager, DPM) fogalmához is elvezet.
Szokás szerint némi körültekintéssel kell a „digitális projektmenedzser” fogalmát értelmezni. Nem mindegy ugyanis, hogy melyik két szó között van a kötés – egy „digitális projekt” menedzseréről beszélünk, vagy egy olyan projektmenedzserről, aki a jelenkorban a projektmenedzsment mesterség műveléséhez feltétlenül szükséges digitális készségekkel, járatosságokkal (digital skills) rendelkezik. Az első értelmezés szűkebb, lásd pl. itt. Ebben a felfogásban a projektmenedzsernek egy webes technológiára épülő alkalmazás (honlap vagy app) fejlesztését kell irányítania és így a számára szükséges készségek, ismeretek köre is specifikus, pl. járatosnak kell lenni a kereső-optimalizálásban. A digitális projektmenedzser ilyen értelmezése vélhetően létszámban kisebb, időben gyorsabb lefutású projektekre vonatkozik, hiszen mély műszaki (technikai) tudás nem várható el a csúcsvezetőtől egy gigaprojektben.
A PMI hivatkozott, tavaly szeptemberben közzétett publikációjának első pár oldala a digitális korszak projektmenedzserétől elvárt készségeket (digital age project manager skills) veszi górcső alá. E jelentésben a 2018-as Pulse of Profession szemlélete jegyében a bomlasztó változások korában (disruptive times) szükséges készségeket mérték fel a Society for Human Resource Management kutatói.
A publikáció írásakor a vállalatok személyzeti munkatársaitól, valamint az innovátor, azaz a bomlasztó változásokat eredményező technológiákat (disruptive technologies) tudatosan alkalmazó szervezetek képviselőitől kérdezték meg, hogy milyen véleményük szerint milyen készségek szükségesek a (szervezeti szintű) digitális képesség (digital capability) felépítéséhez. Az eredmények validálása érdekében gyakorló projektmenedzsereknek is feltették hasonló kérdéseket. A kapott eredmények összegzése alapján az alábbi hat készséget nevesítették (előre bocsátom, hogy a Pulse of Profession kiadvány szóhasználatához hasonlóan, helyenként itt is emelkedett kifejezésekre számíthat az Olvasó).
A publikációban két olyan készséget is megemlítenek, amelyek a felmérések alapján nem kerültek be a listába, pedig ezek a személyzetisek kedvencei. Az egyik hiányzó tétel az ügyfél-fókuszáltság (customer focus), a másik a változáskezelés (change management) kézben tartásának a képessége. Nekem az is furcsa, hogy az új kommunikációs eszközök (social media) mesterszintű kezelése sem jelent meg.
A fenti hatos elváráslista olyan vágyálom, amit olyan vezetők véleménye alapján állítottak össze, akik a projektmenedzserek kiválasztásban érintettek, illetve részt vesznek. A lista tetszetős ugyan, de óvatosságra kell intsen az, hogy a vizsgált minta reprezentativitásáról nem szól a fáma (a felmérésben egyébként 469 személyzeti munkát végző szakember és 523 projektvezető vett részt, lásd i.m. 3. oldal).
A kerítés másik oldalán álló, állást kereső projektmenedzserek számára a fenti lista azokat a lehetséges bűvös hívószavakat tartalmazza, amelyek tudatos használatával várhatóan elkápráztathatják az interjúztatókat. Érdemes hát őket észben tartani, de az javaslom az Olvasónak, hogy mindig az adott szervezet projektkultúráját tartsa szem előtt: ami az egyik helyen jó pont, az másutt hátrányos lehet. A helyismeret megszerzését nem lehet kispórolni egy interjúra történő felkészülésből.
Klimkó Gábor
További hivatkozások:
https://www.pmi.org/-/media/pmi/documents/public/pdf/learning/thought-leadership/pulse/pulse-of-the-profession-2018.pdf
https://www.pmi.org/learning/thought-leadership/pulse
https://www.pmi.org/-/media/pmi/documents/public/pdf/learning/thought-leadership/pulse/digital-pm-skills.pdf https://www.projectmanager.com/blog/digital-project-manager
https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_543_07_A_szervezeti_magatartas_alapjai/ch10.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Collaborative_leadership
Kép forrása: PickPik