Hírek

Havi mustra egy Google-keresés meglepő eredményéről

2020. december 20.

Köszöntöm az Olvasót! Az év végén olyan trendi projektmenedzsment témákról akartam írni, amelyek üres divathullámok, valós tartalom nélkül; erre angolul legjobb tudomásom szerint a „project management fad” a megfelelő kifejezés. Beütöttem hát e szavakat a Google-keresőbe, és csodák csodája, a keresett nagy szavak és tódítások helyett csupa vélt vagy valós 2020-as projektmenedzsment trend került találatok közé, és ezen nem is tudtam változtatni (a „buzzword” használata sem segített).

Nem volt mit tenni, maradtak hát nekem a trendek, bár ezekről év elején szoktam írni, így féltem attól, hogy most majd ellövöm előre a puskaporomat. Az alábbiakban Ben Aston májusi blogposztját fogom ismertetni[1], a The Digital Project Manager honlapról. Ez a bejegyzés – a honlap stílusának és világának megfelelően – természetesen strukturált. A poszt pedig rendkívül ígéretesnek tűnt a bevezetője alapján (elnézést, ez alkalommal meg sem kísérlem az eredeti angol nyelvű szöveget lefordítani, mert nem tudnám a felcsillantott délibábot megfelelő módon magyarul visszaadni), ímigyen:

„The world itself is changing by way of our evolving technologies, social organization, and business environment. But we’re not here to talk about that.

We’ve all heard the spiel: content is king, context is king, data is king, (insert here) is king. Identifying the trend only helps us so much, and simply spouting buzzwords helps us even less. Here, we dig into exactly how this trend affects the project management realm—along with specific actions you can take to swiftly respond to big shifts in our tech, work culture, and society at large. [2]

A fenti bevezető után hat témát dob fel a szerző, amelyeket egységes szerkezetben ír le: röviden ismerteti a jelenség lényegét, majd a hatását a projektmenedzseri mesterségre, végül ötleteket ad arra nézvést, hogy miként kell erre az egyszeri projektmenedzsernek felkészülnie. A témák az alábbiak:

  1. Folyamatosan változó digitális technológiák (Constantly Changing Digital Technologies); ez nem új jelenség, de mintha gyorsulna. A jó tanács az, hogy lépést kell tartani korral, azaz folyamatosan figyelni és tanulni kell (nincs új a nap alatt). A szerző a PMI Pulse of Profession 2019-es kiadványában[3] szereplő „projektmenedzsment technológia hányados” (Project Management Technology Quotient, PMTQ) fogalmát használja, amit némi gyanakvással szemlélhet az óvatosabb olvasó. A PMI kiadványa a technológiai hányados értelmezéseként azt írja, hogy TQ, or technology quotient, is a person’s ability to adapt, manage and integrate technology based on the needs of the organization or the project at hand. Though the term has been used for a few years, it’s taking on a new urgency as people and companies search for digital sustainability.” (Ez utóbbi mondat aztán végképp a szőrszálhasogató olvasó lelkébe vág, amikor a Google Scholar a technology quotient” (párban) keresőszavakra mindösszesen 108 találatot ad.)
  2. A változáskezelés képessége nélkülözhetetlen a sikerhez (Importance of Change Management to Project Success). A változáskezelés képessége még inkább előtérbe került; a projektmenedzser pedig legyen proaktív, agilis és rugalmas. Ez emlékeim szerint örökzöld téma a projektmenedzsmentben.
  3. A kockázatkezelés még fontosabb lett (Risk Management has Higher Stakes). A kockázatkezelés manapság a teljes szervezetet érinti, túllép a projekteken. Praktikus technikák használata, úgymint a kockázatok rendszeres dokumentálása, gyökérok-elemzés és társaik segíthetnek, a legfontosabb az, hogy előre gondolkozunk.
  4. Együttműködés mindenek felett! (Increased Organizational Collaboration). Ezt annyira fontosnak vélte a szerző, hogy háromszor is leírta: „Project management trends: it’s all about collaboration, collaboration, collaboration in 2020.” A közös munka akkor lesz eredményes, ha a projekt tagjai megfelelő módon és megfelelő eszközökkel dolgoznak. A projektmenedzsernek jól kell terveznie a projektkommunikációt, adekvát eszközt kell hozzá választania és természetesen empatikusnak kell(ene) lennie. Szerepel itt egy nekem kifejezetten furcsa tanács is „Have more meetings, within reason, of course”, még akkor is, ha a mondat végén ott szerepel az indok szükségessége.
  5. A globalizált haknigazdaság teret nyer (Shifting, Globalized Gig Economy). A jelenségről az előző havi mustrában írtam részletesebben.
  6. Az adatok nagyobb figyelmet kapnak (Greater Focus on Data). Ha (végre) sikerül jó minőségű, azaz a valóságot tükröző adatok gyűjteni a projektről, akkor azokat használni is kellene, értelmes és hasznos módon.

Szerzőnk bejegyzését a 2019 évre hasonló módon feldolgozott akkori hat projektmenedzsment trend ismertetése zárja. A Havi mustra olvasói maguk ellenőrizhetik, hogy mennyiben mások, illetve miben térnek el az egy évvel korábbi megállapítások az idei trendektől (poéngyilkos megjegyzés: eléggé, de azért annyira nem). Az idei trendeket kicsit alaposabban átnyálazva, végül csak a Karinthy Frigyes által Szabolcska Mihály szájába adott verssorok[4] jutottak az eszembe: „…Nincsen benne semmi, ámde Az legalább érthető” (elnézést a költői túlzásért).

Tulajdonképpen végül csak sikerült a mustrában projektmenedzsment divathullámokról írni, jó hír azonban, hogy a fenti hat témának van valóságalapja. Az viszont, hogy csak ezek a trendek léteznének, és a szóba jövő jelenségek közül éppen ezek lennének a legfontosabbak, indoklás nélkül maradt. Mentségéül szolgáljon a szerzőnek az a közhely, hogy nagyon általános kérdésekre csak nagyon általános válaszok adhatók. És persze van azért haszna az efféle bejegyzések átbogarászásának; mert gondolkodásra késztetik az olvasót. Ez pedig szerintem a projektmenedzseri mesterség leglényegét, a józan ész gyakorlását csiszolja.

Klimkó Gábor

 

[1] Aston, B. (2020) 5 Emerging Project Management Trends of 2020 - The Digital Project Manager

[2] [2] Aston, B. (2020) 5 Emerging Project Management Trends of 2020 - The Digital Project Manager

[3] PMI (2019). The Future of Work. Leading the Way with PMTQ https://www.pmi.org/-/media/pmi/documents/public/pdf/learning/thought-leadership/pulse/pulse-of-the-profession-2019.pdf

[4] Karinthy Frigyes: Szabolcska Mihály: EGYSZERŰSÉG, in Így írtok ti (Versek, 1907-1934)

Fotó: Marvin Meyer on Unsplash

 

Iratkozzon fel hírlevelünkre!