Hírek

Havi mustra – vitaindító a 2020-ra várható projektmenedzsment trendekről

2020. január 29.

Köszöntöm a bejegyzés Olvasóit!

Az évindító alkalomra egy három évvel korábbi, akkor nem túl nagy visszhangot kiváltó ötletet vettem újra elő. 2017 januárjában a világhálón az akkor fellelhető, várt vagy jelzett projektmenedzsment trendekről kerestem adatokat [i], ez alkalommal pedig a 2020-ra vonatkozó hasonló előjelzések után kutakodtam. Az eredményeket itt olvashatja az Olvasó, akit arra buzdítok, hogy ossza meg a tárgyban a véleményét a PMSZ LindedIn oldalán [ii]

Amint arról korábban is írtam, a jóslás sikamlós műfaj, a mi esetünkben legtöbbször olyan konkrét adatokra való hivatkozás nélküli megérzésekről olvashatunk, amelyeket gyakran más, tágabb területeken felkapott témák inspirálnak - tipikus példája ennek az APM megközelítése [iii]. Ezt árnyalja tovább a „minden szentnek maga felé hajlik a keze” elvének működése, merthogy a trendek előrejelzése gyakran a marketinges kollégák eszköze a potenciális ügyfelek megdolgozására. És végül, de nem utolsó sorban az egymást bolondító indiánok és meteorológusok története („kemény lesz az idei tél”) is érvényes erre a jóslatra, az epigonok csupán szajkózzák a nagyok véleményét.

A fenti ismert korlátok miatt idén olyan forrást vettem előre, amelyet eléggé függetlennek vélek, ez pedig a Forbes magazin online változatában található viszonylag régi bejegyzés [iv], amit a saját szájam íze szerint fogok tálalni. A Dana Brownlee által jegyzett poszt szépsége, hogy javaslatokat is ad arra, hogy miként készüljön fel az egyszeri projektmenedzser a változásokra. A várt trendek az alábbiak:

  1. A projektek mindennapjait egyre jobban át fogja szőni a digitális technológia, különösen a mesterséges intelligencia használata. E körben én az együttműködést segítő, illetve a projektek követését segítő, böngészőre alapozó eszközök széles körű használatba vételét várom; a mesterséges intelligencia, amit alatt ma – leszűkítő értelmezéssel – a mély tanulás technológiáját értik, csak ott használható, ahol van kellő mennyiségben tanításra alkalmas adat. Más forrásokban éppen ezért a projektben feldolgozandó adatok mennyiségének a növekedésére hívják fel a figyelmet. (A Quora oldalán Himanshi Bhandari röviden részletezi is az MI technológiák használatát [v], és hivatkozik arra, hogy a Gartner szerint 2030-ra a projektmenedzserek munkájának 80%-át (!) kiváltja a mesterséges intelligencia [vi]).
  2.  A projektmenedzserektől elvárt készségek köre bővül. Ide szokás érteni az alap digitális írástudást meghaladó, a projektmenedzsment szakmára specifikus eszközhasználati ismereteket, és azokat a készségeket is, amelyek a társas együttléthez, az összehangolt, simulékony, eredményes és hatékony közös munkához hozzájárulnak.
  3. A projektmenedzserek egyre többet használják majd az adott környezethez illeszkedő, hibrid megközelítési módokat a projektjeikben. A dogmatikus gondolkodás ki- és elkerülése örökzöld téma minden foglalkozási ágban. Ebben a trendben visszaköszön az agilis szemlélet alkalmazása, ami továbbra is slágertémának számít és már régóta kinőtte az eredeti alkalmazási kereteit.
  4. A projektcsapatok egy változatosabbak, sokszínűbbek (diverse) lesznek. A társadalom sokrétűbbé válásával, a globalizáció, a nemi és családi szerepek változása okán a projektekben sokféle embernek kellene sikeresen együttműködnie, ami mindenki számára embert próbáló feladat.

Más források, mint például a The Digital Project Manager honlap, klasszikus projektmenedzsment témákat is megnevez [vii] a trendek között, mint a változat- és kockázatkezelés, de van olyan trend is, ami a fejlett nyugati társadalmak sajátossága, nevezetesen

  1. a szabadúszók rövidtávú foglalkoztatásának szélesebb korú elterjedése (gig economy), ami a felgyorsult idők jellemzője. Itt megjegyzem, hogy az agilis működéshez szükséges kultúra kialakulása, az emberek összecsiszolása időigényes folyamat, én a „gig economy” mögött időnként rövidtávú szemléletet vélek érzékelni, mert ez éppen lecsökkenti a tanulási időt. A rövidtávú foglalkoztatás módszere használata sok esetben előnyös, de lehetnek nem kívánatos mellékhatásai is.

A 2020-ban várható trendekről a fentiekhez hasonló gondolatok születtek a másokban is [viii][ix][x][xi], vannak persze egyedi meglátások [xii]. Mellbevágó újdonságokról nem számolhatok be.

Tisztelt Olvasó, ha az előző rövid kitekintéshez észrevétele vagy éppen eltérő véleménye lenne, kérem, ossza azt meg velünk a PMSZ LindedIn oldalán! Továbbra is hiszek abban, hogy a (kulturált) vita előre visz és segít a világ megértésében.

 

Klimkó Gábor

 

 

[i] lásd https://pmsz.hu/hirek-aktualitasok/havi-mustra/havi-mustra-vitaindito-a-2017-re-varhato-projektmenedzsment-trendekrol/

[ii] lásd https://www.linkedin.com/company/pmsz---magyar-projektmenedzsment-sz-vets-g/

[iii] lásd https://www.apm.org.uk/projecting-the-future/

[iv] lásd https://www.forbes.com/sites/danabrownlee/2019/07/21/4-project-management-trends-on-the-horizonare-you-ready/

[v] lásd https://www.quora.com/What-are-the-latest-trends-in-project-management-for-2020

[vi] lásd https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2019-03-20-gartner-says-80-percent-of-today-s-project-management

[vii] lásd https://www.trainingbytesize.com/4-project-management-trends-2020/

[viii] lásd https://www.proofhub.com/articles/project-management-trends

[ix] lásd https://twproject.com/blog/2020-project-management-trends/

[x] lásd https://www.theprojectgroup.com/blog/en/project-management-trends/

[xi] lásd https://www.proofhub.com/articles/project-management-trends

[xii] lásd https://financesonline.com/project-management-trends/

Kép forrása: PickPik

Iratkozzon fel hírlevelünkre!