Hírek

IPMA Panama World Congress 2015 - beszámoló

2015. november 03.

Különleges élmény és lehetőség volt számomra részt venni az IPMA panamai világ kongresszusán 2015. szeptember végén. Néhány gondolat dióhéjban.

A kongresszusnak helyt adó, a spanyol irodalom által találóan „világ kapujának” nevezett Panama város választásának oka kétségtelenül az volt, hogy a világ egyik legnagyobb projektjének keretében épült Panamai Csatorna most 100 éves. Méltó helyszín volt tehát az IPMA 50. kongresszusának.

A jubileumot az IPMA, a szimbolikus helyszínválasztáson kívül, egy speciális IPMA 50th Anniversary Ceremony eseménnyel ünnepelte, ahol Reinhard Wagner elnök úr köszönetet mondott a jelenlévő vendégeknek az IPMA szervezetben végzett munkájukért, külön kiemelve a szervezet vezetői pozícióiban végzett kollégák munkáját. Ezen felül kiadásra került a „50th Anniversary of IPMA” című évkönyv, amelyben bemutatták az IPMA elmúlt 50 évének fontosabb mérföldköveit és meghatározó személységeit. A rendezvényen bemutatott projektek bizonyították, hogy a projektmenedzsment a világ minden részén használt szakma és egyre fontosabb szerephez jut. Igazi multikulturális közösség volt jelen, legnagyobb számban természetesen Latin-Amerika képviseltette magát. 

A Kongresszus igen sokszínű programot biztosított a résztvevőknek, mind szakmai, mind kulturális oldalról. Szakmai csemege volt a Panama Csatorna jelenleg folyamatban lévő bővítését célzó projekt bemutatása, helyszíni látogatással egybekötve. Ugyancsak érdekes volt áttekinteni, hogyan hat ma a projektekre az egyre meghatározóbb multikulturális környezet.

Az IPMA számos díjkategóriái közül az IPMA Individual Achievement Awards kategóriában indultam az „év projektmenedzsere” pályázaton az Országos Digitális Átállás projekt projektvezetőjeként. A helyszínen volt lehetőség egy rövid prezentációt tartani a projektről. Számos szakmai beszélgetés alapja volt a projektbeszámoló és természetesen egyben kiváló ismerkedési lehetőség a PM világ neves és tapasztalt képviselőivel. Különösen izgalmasak voltak például az iráni projektek (Tabiat Bridge, Persian Gulf Martyrs Lake). A Dél-Koreai Incheon Bridge Projekt kifejezetten jó példa arra, hogy milyen fejlődésben van a projektmenedzsment a világ minden táján. A díjkiosztó „Awards Gala” feledhetetlen nagyszabású ünnepi esemény volt minden részletében, a különböző kategóriák helyezettjei igazi reflektorfényt és elismerő tapsot kaptak a Gála jelenlévő vendégeitől.
A nemzetközi PM díj több lehetőséget biztosít: kiváló alkalom a legjobb eredmények nemzetközi bemutatására és megismertetésére, lehetőséget ad szakmai tapasztalatok megosztására és kicserélésére nemzetközi szinten.

Meghatározó élmény volt olyan szakemberekkel tapasztalatot cserélni, mint Eric Manson (IPMA Award Board Chair), Ewa Bednarczyk (IPMA Award Office Director) vagy Dr. Les Squires (Awards Management Board tag). Öröm volt hallgatni, hogy Eric a kreatív, céltudatos és motivált embereket tartotta a sikeres projektek kulcsának. Szinte minden beszélgetésben előjött a PM képzés, önképzés fontossága és a PM minősítés, amely jó mérőeszköze a személyes tudás fejlesztésének.

Gazdag kulturális programok tették színesebbé a kongresszust, melyek közül a Panamai Nemzeti Folklór Balettet, a Tenor Umberto Veloz-t, valamint Panama City éjszakai városnézését emelném ki.

Az IPMA néhány személyes Panamai üzenete számomra:

  • A PM központjában továbbra is az ember áll.
  • A legfontosabb stakeholder a projekt team.
  • Az emberek akkor fognak örömmel dolgozni a projektekben, ha a PM fejleszti őket.
  • Az IPMA kifejezetten épít a fiatalokra a „Young Crew” szekció létrehozásával és támogatásával.
  • A PM tudás megosztására kiemelten kell figyelni.
  • A projektmenedzsment integrátor szerepe tovább fejlődik.
  • Egyre hangsúlyosabb személyes kompetenciák a nyitottság, bizalom, és rugalmasság.
  • Jobban előtérbe kerül a projekteredmények megítélésénél a fenntarthatóság szempontja.

Nagyon jó érzés volt a PM világ legjobbjai között lenni. Ez a PM nemzetközi szakmai megmérettetés és elismerés visszaigazolás számomra, hogy a Hatóságnál [Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság-a szerk. megj.] elindított PM kultúrafejlesztés eredményes, a befektetett energia sikeres projektek formájában térül meg.

Köszönet érte a teljes projektcsapatnak, vezetőknek és a magyar PM szakma támogatásának.

Kovács Endre, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Projekt Koordinációs Főosztály főosztályvezetője
 

Iratkozzon fel hírlevelünkre!