Belépés
A kultúra megesz bárkit, bármit reggelire
A külsős projektvezetők nagyon jók. Kiválóan képviselik a projektmenedzsment iskolákat, egy problémára legalább 15 eszköz van a fejükben, és a rossz zsaru szerepét sem fáj nekik felvállalni. Pár nap alatt átlátják a szervezetet, és hozzák a máshol megszerezett tapasztaltot, megoldást. Mindig is nagy csodálattal néztem a „külsősöket” és tisztelem is őket.
Az elmúlt időszakban számos külsős projektvezetőt láttam elvérezni különböző vállalatoknál, különböző projektekben. Kivétel nélkül mind-mind nagyszerű projektmenedzser, akiknek több tíz éves szakmai múltja van.
Kíváncsi voltam, hogy mi áll a külsős PM-ek távozása, sikertelensége mögött. Számomra teljesen érthetetlen volt, hogy a szakma legjobb ismerői miért nem képesek boldogulni egyik vagy másik közegben. Biztos voltam benne, hogy ez nem a projektszakmaiságról szól. Beszélgetve a projekt csapatokkal, és magukkal a PM-ekkel is néhány magyarázatra talán fény derült.
1. Vállalati kultúra
Minden vállalat különböző szervezeti kultúrával bír. Ezt átlátni, megszokni rövid idő alatt igen nehéz. Ha a kívülről jövő PM nem tapogatja le jól és a szervezet számára „testidegen” marad, akkor garantált a bukás. A szervezeti kultúra megeszi a projektvezetőt reggelire. (De még a stratégiát is. Meg kb. úgy mindent.)
És itt be is lehetne fejezni az írást, mert sikertelenségi okok 80%-a ide vezethető vissza az interjúk alapján. Azért nézzük meg a maradék 20%-ot is 🙂
2. Hatáskör vagy presztízs féltés
A jól képzett és sokat látott projektvezetők gyorsan fel tudják mérni a terepet. Akár középvezető, akár munkatárs gyorsan belátja, hogy a projektvezető a célok érdekében „bármire” képes. Szinte félni kezdünk tőle. A félelem bezárkózáshoz vezet. A bezárás ellenszenvet, feszültséget teremt. Ebből nem lesz így csapatmunka. Az meg ugye a teljes projektet gátolja a hatékony munkában.
3. Bizalmatlanság
Több tag mesélt arról, hogy nem ismeri még az illetőt, és nem meri neki úgy elmondani a dolgokat, ahogyan azt egy belsős kollegának elmondaná. Nem tudják, hogy milyen mély szintű, bizalmas dolgokat oszthatnak meg vele. Ez persze csak idő kérdése, és a bizalom később ki tud épülni. Ha van rá kellő idő.
4. Informális kapcsolatokból való kimaradás
A külsős PM-ek tényszerűen ki fognak maradni a vállalat informális kapcsolati hálójából. Legalábbis az elején. Ez persze számos veszteséget okoz, hiszen az igazán fontos dolgok abban a dimenzióban történnek.
5. Túl tankönyvi
„Olyan, mintha egy egyetemről lépett volna ki. És csak ír és ír.” A projektmódszertanokat követése és a kötelező dokumentumok „kipipálása” sok dokumentációval jár. A projekt csapatok gyakran panaszkodtak arra, hogy a PM nagyon sok, eddig sosem látott dokumentációt készít vagy készített. Ettől persze a csapat teljesen kibukott. Nem tudták és nem értették a miérteket. És közben azt érezték, hogy telik az idő és semmi sem történik PPT gyártáson túl. Ez persze teljes mértékben függ attól, hogy a vállalat mennyire érett a PM-ben. Érdemes tehát összecsiszolni a vállalat projektmendzsment érettségét és az alkalmazott projektvezetési módszertant, dokumentációs mélységet.
Természetesen a válaszadók arra is kitértek, hogy mennyi mindent tanulnak egy külsős PM-től. Az egy másik blog lesz majd ?
Ha ki tudod egészíteni a listát, akkor tedd meg kérlek. Adjunk muníciót a külsős PM-eknek, hogy hogyan tudnak gyorsan akklimatizálódni egy új munkakörnyezetbe és milyen hibákat ne kövessenek el.
Borbényi Katalin, Év Projektmenedzsere Díj 1. helyezett, 2019.