Hírek

PMSz Tonik - Folyamatos tányérpörgetés

2023. január 26.

Párhuzamos szakmák

12 év projektmenedzsment után úgy gondoltam, hogy áldozok a szabadidőmből egy kicsit a hobbimnak is. 2022. tavaszán beiratkoztam egy szakács iskolába. Egy éves a képzés. Megtanulok egy csomó konyhatechnikai elméletet, összefüggéseket, ételcsoportokat, gyakorolhatok az iskola tankonyháján, és nem utolsó sorban egy kötelező, 80 órás gyakorlatom is van egy valódi étterem „back office”-ában, azaz az étterem konyhájában. Mit ne mondjak, imádom minden percét ennek a képzésnek (Najó. A gazdasági matekot nem annyira). Óriási energiát ad, amikor a chef átkiabál a konyhán, hogy „Kata! Nagyon jó lett a pesto mártásod!”. Ez a blog innen kezdve akár a motivációról is szólhatna, de most nem ez a téma. Hanem az, hogy az éttermi konyhai munka és a projektmenedzsment hol és hogyan kapcsolódik össze. Mindenhol! 🙂 De nézzük a részleteket néhány példán keresztül. 

 

1. Ételek előkészítése, avagy tervezés, beszerzés  
Nincs projekt tervezés nélkül, mint ahogyan nincs étteremi konyha sem alapanyag rendelés és előkészületi munkák nélkül. Az ételek maximális előkészítése a cél oly módon, hogy a leghamarabb és a legfrissebb verzióban kerüljön a vendég elé. Ebbe tartozik bele pl. a megfelelő alapanyagok rendelése is. Főzésnél alapanyag, projektben kompetencia, erőforrás megszerzése. A beszerzésmenedzsment mind a két szakmában kritikus fontosságú

2. Ömlenek a rendelések, avagy a hibátlan release, teljes integráció 
Bizony, amikor egy időben több asztal vár a rendelésre, akkor az elég nagy feszkót jelent még egy felkészült konyában is. Pontosan tudnod kell, hogy mi és mennyi idő alatt készül el, hogy egy időben menjen ki az étel a 8-10 fős asztaltársaságnak, akik mind mást és mást rendeltek. Avagy: sikeresen kell meglépni a release-t és a teljes körű integrációt. Nem maradhat elvarratlan szál, mert az ügyfélelégedettség csak ekkor lesz teljes. De ezt jól ismerik már a PM-ek és a szakácsok is 🙂

3. Köret módosítás, avagy change request  
Nem gondoltam volna, hogy a konyhán egy köret módosítás vagy valami extra kérés mennyi koncentrációt igényel. Főleg, amikor fullra van járatva a rendszer. Bizony, bizony, ha nem egy „normál” készítési folyamatban vagy benne, akkor extra erőfeszítés a kivételeket, köret-cseréket, az utólagos kéréseket teljesíteni. Félelmetesen hasonlít ez a menet közben leadott igényváltozásokra. Ezek a CR-ek, amiket ezek szerint sem a szakács, sem a PM nem szeret.

4. Minden tányért pörgessünk, avagy párhuzamosság 
PM-ként IS, és szakácsként IS az összes tányért pörgetni kell egy időben. Számos párhuzamos feladat van, amit észben kell tartani, „rá kell nézni”, hogy megfelelően halad-e és lendíteni rajta vagy egy telefonhívással vagy egy kis chilli-vel. Attól függ, hogy épp melyik sapkánkban vagyunk.

A példák csak úgy repkednek a fejemben, de talán ez a pár eset is elég ahhoz, hogy jól lássuk a két szakmában rejlő hasonlóságokat. Sikeres projektvezetést és örömteli főzést kívánok nektek!

Borbényi Kata 
Év Projektmenedzsere Díj 1. helyezett, 2019.

 

 


 

 

További blogjainkat itt éred el: 
Szakmai tartalmak - Magyar Projektmenedzsment Szövetség (pmsz.hu)
 


 

Iratkozzon fel hírlevelünkre!