Belépés
2025-ben a közszolgálati projektekkel foglalkozó PMSZ tagozat Jogi és Közszolgálati Tagozat néven működik tovább, ezért itt a Tonikban is fókuszba helyezzük a JOGos projekteket.
Egy-egy jogi ügy hatékony megoldása az ügyvédi irodában is tulajdonképpen projektmenedzsment technikákkal történik: tartani kell a határidőket, be kell előre azonosítani az érintetteket, tervezni kell a büdzsét is a kivitelezéshez (szerződéskötés, illeték, szakértők, vételár, garanciális időszak fedezete, és még sorolhatnám) és a végén némi ügyféledukáció is szükséges az ügy lezáráskor. A garanciális időszakok a projekten túlnyúlva kötelezik a feleket, akár a teljesítés után, erre ügyvédként is mindig gondolni kell. Egykor praktikus Exceltáblában rögzítettük a teendők és intézkedések, határidők vagy kiadások listáját a megbízó számára a nagyértékű és bonyolult szerződéses konstrukcióknál, ma már ehhez is legaltech szoftverek állnak a cégek rendelkezésére.
Nemcsak jogászként, hanem vállalatvezetőként vagy FB elnöki minőségben is anno közreműködtem JOGos projektekben, ezért pontosan tudom, hogy a jogi megfelelés (pl. GDPR adaptáció vagy kiberbiztonsági vagy MI szabályozás megfeleltetése) önálló projekt keretében is elrendelhető egy szervezetben. Akár a vállalati jogtanácsosra is delegálhatjuk a projektvezetői feladatot, aki nagyszerű hatékonysággal és széleskörűen megtervezheti a PAD-ban a problematikát, a megoldásokat, intézkedéseket, költségeket valamennyi érintett szervezeti egység bevonásával. Egy projekt alkalmas nemcsak a vállalati adatvagyonleltár készítésére vagy felülvizsgálatára, de a szükséges jogi megfelelés, a szabályzatok összeállítása és aktualizálása is (pl. folyamatosan változó működés- és ITbiztonsági szabályok betartása) ellenőrzött módon kivitelezhető. Az előre meghatározott mérföldkövekhez tartozó PIB beszámolók mentén jól kontrollálható és követhető az egész folyamat, állami cégek esetében pedig az FB ülésekre beadott beszámolók is így kellően strukturáltak és megfelelően alátámasztottak és ellenőrizhetőek lesznek. Win-win, emellett a jogszerűség projektszinten garantált!
A jog tehát a projektekben sem akadály, Sőt! A JOGos projektek mindig átláthatóak, ellenőrizhetők, etapolhatók, és a jogász projektvezető mint a legérdekeltebb érintett a megfelelésben kézben tarthatja a pórázt, ha a vállalat szíve szerint inkább elkanászodna...!
Dr. Németh Gabriella PhD
PMSZ Jogi és Közszolgálati Tagozat
vezetője, SZTE adjunktusa
www.szervezetiakademia.hu