Belépés
A gyerekdalok és mondókák világa elsőre egyszerű ritmus- és rímvadászatnak tűnhet.
Na jó, van, aminek tényleg semmi értelme, de jól hangzik – mondjuk egy jó „Antanténusz, szórakaténusz”, bármi is legyen az – és ott vannak az indokolatlanul népszerű, valójában a mai világban már 18-as karikával illetendő brutalitások is, mint a „Katalinka, szállj el!”. Ugye? Belegondoltál? Na ugye!
Némi odafigyeléssel viszont szemet gyönyörködtető szakmai gyöngyszemekre is bukkanhatunk!
Húsvét és anyák napja apropóján ajánlom figyelmetekbe a "Hová mész te kisnyulacska?" című klasszikust, ami valójában egy root cause analysis (gyökérok elemzés), alaposan becsomagolva, óvodásoknak.
Problem statement: szőrös kis barátunk nagyon igyekszik valahova, de fogalmunk sincs, mi motiválja.
Kis kitérő: pontosan ugyanezzel a jelenséggel találkozik Alice is a mesében, ott Nyuszi úr jelentőségteljesen lesi a méretes zsebóráját is, és mondogatja, hogy „Késő, késő, késő!”. Alice azonban nem egy rutinos BA vagy PM, így aztán utánaered a tapsifülesnek, és hipp-hopp Csodaországban is találja magát. Így járt. Ha figyelt volna a nénje unalmasnak hitt olvasmányaira, vagy az oviban a mondókákra, talán megúszta volna ezt az inkább csak nekünk szórakoztató kalandot.
Vissza a kisnyulacskánkhoz, mert mi felkészültek vagyunk!
Alkalmazott módszertan: 5 Whys, azaz az öt miért.
Kevésbé járatos felhasználók kedvéért megsúgom a felfedés trükkjét, ami fájóan egyszerű – az AHA! élmény garantált. Mehet?
Valójában annyi a feladat, hogy a kérdés feldolgozási idejének zenei leképzéseként is felfogható "ingyombingyomtálibetutálibemálibe" részt kell gondosan átugrani, letakarni, kihagyni a sláger szövegéből, és máris előbukkan a tankönyvi példa.
Root cause: kitartó kérdezősködésünk és persze a csalhatatlan módszertan pedig együttesen, gyönyörűen pont az ötödik iteráció végére kiadja, hogy a nyuszika eredendő motivációja, amit valamiért igen sután tud kifejezni: anyukáját akarja meglepni virággal.
Van egy csomó olyan nevesített módszertan, amit valójában a JPÉ vezérel, csak egyszer valaki bátor volt, és leírta. Azóta ezek nagyon tudományos dolognak tűnnek, pedig egy ovis is ismeri őket!
Sokszor a legegyszerűbb megoldások a legjobbak: érdemes néha visszanyúlni az alapokhoz.
Ki tudja, talán a következő nagy ötletedet egy gyerekdal inspirálja!
Nedeczky László