Hírek

PMSz Tonik - SWOT - Túráztatni kell az öreget!

2025. március 27.

„Just because we grew up doesn’t mean we have to grow old."
("Csak azért, mert felnőttünk, még nem jelenti azt, hogy meg kell öregednünk.") - "Faterok motoron" (Wild Hogs, 2007).

SWOT: A „régi motoros”, aki még megbízhatóan gurul  

A SWOT-elemzés egy olyan klasszikus eszköz, amely generációk térképén is idestova 60 éve képes rendet teremteni a káoszban. Lehet éppen vénülni tűnő kora miatt alábecsülik, mégis jó az öreg a háznál – feltéve, ha jól szólunk hozzá. 
 

Miért szeretjük még mindig a SWOT-ot?

Az emberek néha azért ódzkodnak a SWOT-tól, mert azt gondolják, hogy „túl egyszerű” vagy „elavult.” Az igazság az, hogy ereje pont ebben rejlik. A SWOT segít:

  • Tisztán látni az erősségeinket (S) – amiket biztosan meg tudunk fogalmazni, az adott projekt környezetben, célfeladatban vagy stratégia alkotásban előnyünkként nem csak máshoz képest, hanem a körülmények mércéje szerint is
  • Felvázolni a gyengeségeket (W) – gyengeségeink elismerése, felismerése kellő bátorságot, kockázat vállalási készséget feltételez, készek vagyunk újra értelmezni a helyzetünket
  • Lehetőségeket keresni (O) – az öreg elemző nem hagyja, hogy elveszítsük a víziót és ösztönöz arra, hogy a problémák mögött az új esélyeket is észrevegyük
  • Veszélyeket azonosítani (T) – tudni kell mikor és hogyan kell elhajolni, az igazi vén csontok ilyenkor a rutinból tudják mennyi energiát kell fektetni a túlélés esélyébe

________________________________________

Egy modern csavar: SWOT a gyakorlatban

A SWOT-ra mindig számíthatsz, mint az öregekre, ha kell valami, a legnagyobb gondot is képes egyszerűen megoldani, s csak azt sajnálod, hogy ez neked miért nem jutott eszedbe.  Gondoljunk egy építési feladatra (konyha felújítástól, a tető cseréig … meg még sok mindenre): egy kivitelezési elakadás nemcsak kockázat lehet, hanem lehetőség is, ha például egy alternatív technológia bevezetése révén költségeket takaríthatunk meg.

Egy példa az életből: Egy kivitelező egyszer azt mondta: „A műszaki tartalom módosításával valójában egy veszélyt hárítunk el, de ha megfelelően elemezzük, átgondoljuk, ez a lehetséges, nem várt változás lehetőségként jelenhet meg.” – valójában azt mondta JÓVAN az ÚGY! – de most tényleg jó is volt. Ez a kijelentés tökéletesen megmutatja, hogy a SWOT mennyire rugalmasan alkalmazható: ugyanaz a tény máshogyan tálalva teljesen új perspektívát adhat egy problémára.

________________________________________

Hogyan válik a SWOT modern eszközzé?

A SWOT időtállósága nem véletlen: bármilyen méretű projektnél alkalmazható, és az új technológiák is csak gazdagítják az eszköztárát. Néhány tipp, hogyan alkalmazzuk a mai kor igényei szerint:

  1. Digitalizáld az elemzést: Online brainstorming-alkalmazásokkal (például Miro vagy MURAL) vizuálisan is színesítheted az elemzést.
  2. Rövidítsd le a folyamatot: Ne ragadj le hosszú listáknál – három pont mind a négy kategóriában bőven elég lehet egy hatékony döntéshozáshoz
  3. Kombináld más módszerekkel: SWOT után próbáld ki a Pareto-elemzést vagy egy kockázati mátrixot, hogy pontosabb stratégiát alkoss.

________________________________________

A SWOT jövője

Bár a világ változik, a SWOT egy olyan eszköz, amely képes lépést tartani a modern igényekkel. Legyen szó kisvállalkozás indításáról, egyetemek infrastrukturális fejlesztéséről, vagy akár nagy beruházások tervezéséről, sokszor nem is nevesítjük, egyszerűen csak ott van a lehetőség, hogy megismerjük mind a négy tényezőt és egymás mellé tegyük őket. A SWOT megbízható alapköve maradhat a stratégiai gondolkodásnak.

Zárásképpen: ne féljünk attól, hogy a „jó öreg” SWOT-ot elővegyük, mert az idősebb generációk bölcsessége néha pontosan azt nyújtja, amire a modern kor kihívásaiban szükségünk van – egy kis tisztánlátást.

Varga Zoltán

projektmenedzser, ügyvezető igazgató (Károli Nonprofit Kft.);
elnökhelyettes, Magyar Projektmenedzsment Szövetség
 

 

Iratkozzon fel hírlevelünkre!