Belépés
A bértranszparencia 2025-ben kiemelten aktuális téma lesz a HR számára – nemcsak a jogszabályi megfelelés miatt, hanem stratégiai és employer branding szempontból is. És igen: ez komoly projekteket generál – különösen nagyobb, több országban működő cégeknél.
Miért ennyire sürgető?
EU-s irányelv: Az EU bértranszparencia irányelve 2026-ban lép hatályba, de az előkészítés most kezdődik – adatgyűjtés, bérstruktúrák felülvizsgálata, belső kommunikáció, új belépési folyamatok kialakítása stb.
Jelölt élmény és elvárás: Az álláskeresők egyre inkább elvárják a nyílt kommunikációt a bérezésről. A transzparens rendszer vonzóbbá teszi a céget és csökkenti a jelentkezők lemorzsolódását.
Kockázatok: A nemek közötti bérszakadék, belső bérfeszültségek vagy az elavult kompenzációs rendszerek napvilágra kerülhetnek. Ezeket nem elég "kommunikálni", valódi HR- és kompenzációs stratégiai válaszokra van szükség.
Milyen projekteket indíthat el?
Egy esemény
A Közép-Dunántúli HR-Kerekasztal 2025. júniusi rendezvénye Székesfehérváron a bértranszparencia és a juttatási rendszerek témáját helyezte fókuszba. A szakmai fórum több mint 40 HR-vezető és szakember részvételével zajlott, a közelgő EU-s irányelv gyakorlati bevezetésére készülve.
A bértranszparencia tágabb jelentősége
Pinczés Balázs előadásában a bértranszparenciát társadalmi és gazdasági dimenzióban értelmezte. Kiemelte: Magyarországon a nők átlagosan 17,8%-kal keresnek kevesebbet, a női vezetők esetében pedig ez a különbség eléri a 23%-ot. Egy igazságosabb bérrendszer nem csupán etikai, hanem gazdasági kérdés is: 1%-os bérkülönbség-csökkenés akár 0,1%-os GDP-növekedést hozhat.
A bértranszparencia bevezetése hosszú távú szervezeti projektet igényel, amely munkaköri struktúrák átgondolásával, bérsávok újratervezésével és transzparens szabályzatalkotással jár. A bevezetési időszak 2025 júliusától 2026 júniusáig fokozatos lépésekben valósulhat meg.
Gyakorlati megközelítés: multinacionális tapasztalatok
Fülöpné Bajári Cecília a multinacionális környezetben szerzett tapasztalatait osztotta meg, különös tekintettel az irányelv gyakorlati követelményeire: kötelező bérsávok az álláshirdetésekben, fizetési titoktartás tilalma, és az objektív, nemsemleges előléptetési kritériumok bevezetése.
A jelentési kötelezettségek lépcsőzetes bevezetésre kerülnek a vállalatméret függvényében. Az előadó hangsúlyozta: a felkészülés első lépése a „belső rendrakás”, azaz a munkaköri leírások, juttatási rendszerek és bérsávok átvizsgálása. A munkavállalók jogairól és a változások okairól történő előzetes tájékoztatás szintén kulcsfontosságú.
Juttatások mint stratégiai eszköz
Kardos György előadásában a cafeteria rendszer átgondolását javasolta mint a költségnövekedések kompenzálásának egyik módját. Egy jól kialakított juttatási rendszer akár évi 200.000 forintos többletjövedelmet biztosíthat a munkavállalóknak anélkül, hogy a munkáltatói költség növekedne. Az előadás gyakorlati példákat hozott a kedvezményes adózású elemekről – lakhatási támogatástól az egészségpénztári hozzájárulásig.
A bevezetés lépései
A bértranszparencia bevezetése projektmenedzsment szemléletet igényel:
Kihívások és megoldások
A legnagyobb kihívások közé tartozik a meglévő bérkülönbségek feltárása, a kompenzációs rendszer átláthatóvá tétele és a bérfeszültségek kezelése. Jó gyakorlatként emelhetők ki a transzparens kommunikáció, a külső és belső benchmarkok kombinálása, valamint a nemzetközi besorolási rendszerek (Hay, Mercer, WTW) alkalmazása.
Záró gondolat
A bértranszparencia nem csupán megfelelési kérdés – lehetőség is a szervezeti kultúra fejlesztésére, a munkavállalói bizalom erősítésére és a versenyképes, igazságos kompenzációs rendszer kialakítására. A sikeres bevezetés záloga a strukturált projekttervezés, a vezetői elköteleződés és a folyamatos kommunikáció. A legjobb időszak az előkészítésre: 2025 nyara.
Szerző: Pinczés Balázs, Progress Partners Kft ügyvezető
* Fotó: Fotó: Tingey Injury Law Firm az Unsplash- en