Hírek

PMSz Tonik - Motiválj! Jó. De hogyan???

2021. február 04.

Tanmese a projektekben zajló mozgatórugókról

Számos „projektes”, pszichológiai és gyereknevelési szakirodalom foglalkozik a motiváció kérdéskörével. Nem véletlen. Kemény dió. (Bezzeg demotiválni bárki, bárkit, bárhol, bármivel tud. A Szerk.)

A tapasztalatom az, hogy egy projektben 4-5 szintje van a motivációnak. Attól függ, hogy az egyén és az adott szervezet milyen érettségi szinten van. Felmérésem nem reprezentatív, de több projekt több kulcsemberének megkérdezése alapján állítottam össze.

5. Az a fránya pénz

A sereghajtó motivációs eszköz. Kell és adják is, de nem ettől fogunk beállni árkot ásni. Legalábbis a legtöbbünket nem ez hajt.

4. Szakmai kihívás

A „jól mutat a CV-ben” felkiáltás akkor is ösztönző, ha épp nem tervezünk munkahelyet váltani. A szakmai kihívás, a szakmai érdekesség jó mozgatórugója egy projektnek. Tanulni akarunk. Ez egy jó tulajdonság.

3. Stratégiai fontosság, vezetői figyelem

Az én munkám is fontos és a vezetők szeme elé kerül. Ne becsüljük alá ennek a fontosságát munkatársi szinten. Sőt! Engem meglepett, hogy ez ennyire erős szempont.

2. A kiválasztott

Kiválasztottnak lenni jó. Nagyon jó. Nagyon-nagyon jó! Szeretik a kollegák, ha ők és csak ők a kiválasztottak egy adott területről a projekt feladatra. Ez presztízs és büszkeségi kérdés. Kellően motivál is.

1. Csapatmunka, együtt jóban-rosszban

A lehetetlen küldetések teljesítése csak csapatban ugorható meg. A közös cél, a mindenki által beletett munkaórák, a megoldani akarás nyert (ismét). Ez az, ami miatt beállunk árkot ásni. Tesszük ezt akkor is, ha tele van kövekkel a talaj és tudjuk, hogy olykor ki fog csorbulni az ásónk.

Figyeljünk oda csapatainkra, hogy mindig érezzék és tudják, hogy milyen célt követnek. Lelkesedésük meghálálja a törődést.

Borbényi Katalin, Év Projektmenedzsere Díj 1. helyezett, 2019.

Korábbi TONIK blogjainkat itt éred el:

Iratkozzon fel hírlevelünkre!