Belépés
Klasszikus első lépések, amikor gyerekként ugrani tanulunk, de csak rogyasztjuk a lábunkat és rugózunk egyet.
A kérdezéstechnika is hasonlóan fejlődik. Először csak rugózunk, aztán lendületet véve el kell löknünk magunkat a sikerhez.
Tegye fel a kezét őszintén, aki projektkörnyezetben mostanában hallotta azt a típusú nyitott kérdést, hogy „Véleményetek szerint mi az oka annak, hogy … „ Ők a szerencsésebbek.
Hogy miért van most kevés kéz a magasban?
A nyitott kérdés óriási felelősség. Felelősség, ha válaszolnak rá és akkor is, ha nem.
Ha válaszolnak rá…
Ennek következtében kialakult egyfajta hibrid, vagyis irányítottan nyitott kérdésfajta, amely egyszerre terel, ugyanakkor mélyít és feltár.
Vajon miért nem akarnak rá válaszolni?
Minap feltettem egyik projektben a klasszikus kérdéseket. Mi a cél? Mi a probléma? Mit szeretnének elkerülni?
Körülbelül a harmadik kérdésig bírták, aztán őszintén (és respect érte) kitették a csizmát az asztalra, hogy miért erről beszélünk? Nem a követelményeket és a funkciókat gyűjtjük?
Az üzlet már a téglákat akarja rakni, miközben mi szeretnénk tisztázni, hogy mire fogják használni a házat, bízva abban, hogy a közös nevező könnyebbé teszi az utat, és sikeresebbé az eredményt.
Közben az üzlet türelmetlen. Jogosan?
Sokszor igen. Kiveszik a napi munkából, hobbiként kell bepasszíroznia az egyébként cég szinten sorsfordító projekt megbeszéléseket a naptárba, a buszon olvas és válaszol a levelekre, hogy mikor beér a munkahelyre el tudjon kezdeni "dolgozni".
Ezért mikor célról beszélünk érzékelése szerint levegőt masszírozunk, ahelyett, hogy kevernénk a maltert és raknánk a téglát.
A kijelentő mondattal időt szeretnénk spórolni, de ez csapda!
A megoldási irány kijelentése hamar kikövezi előttünk az utat, amely hamis biztonságot ad, mert egy pillanat alatt változik futóhomokká. A kijelentő mondatok bárhonnan érkezhetnek a szponzortól kezdve …. és ne legyenek illúzióink, mi magunk is hajlamosak vagyunk megmondókká válni időnyomás alatt.
Ne lépj bele ebbe a csapdába! Görbítsd a felkiáltójelet kérdőjellé és bátran tedd fel a kérdéseid kivétel nélkül mindenkinek, mert minden válasz előre visz!
Gintl-Reszegi Mária írása / Üzleti elemzés tréner
gintl.reszegi.maria@insprl.hu>
Korábbi TONIK blogjainkat itt éred el: