2021. június 10.
Azt tudjuk, hogy a projektalapító okiratba (PAO) sok mindent leírhatunk és ezt jó projektvezetőként meg is tesszük. Definiáljuk ebben a scope-ot, az eszkalációs rendet, kommunikációs terveinket… A PAO-t általában kiegészítem egy olyan résszel, ami a nagyon részletesen definiálja azokat az elveket, melyek mentén a projektcsapat dolgozni fog a következő hónapokban. Arra is volt példa, hogy egy külön dokumentum született az elveinkről, amit ugyan vérrel nem írtunk alá (lehet kellett volna… :)), de mindenkinek volt lehetősége beleszólni, átírni. Hiszem, hogy a közösen lefektetett és LEÍRT szabályok segítik a közös munkát és a gyors összeszokást, csökkentik a rendszerben lévő feszültséget.

Az utolsó nagyobb projektem projekt elvek c. önálló dokumentuma az alábbi fejezeteket tartalmazta:
- Feladatok priorizálásnak elve a projektben. Mivel mindenhol erőforrásszűkében állunk, ezért a csapatnak tudnia kell jól és racionálisan priorizálni. Ehhez támogatást adhat a business value számítás, amit mind az üzleti, mind pedig az IT-t érintő feladatokra ki kell számolni. A számok nem hazudnak. Nagymértékben megkönnyíthetik a priorizálási sorrendet.
- Üzleti megrendelők és stream vezetők feladatainak pontos definiálása. Kvázi a munkaköri leírásuk ez az adott projektben. Hiszem azt, hogy a projektben újra kell értelmezni a szerepeket és ennek megértése nem minden esetben természetes. (Erről írtam már egy előző blogban: Hírek - Magyar Projektmenedzsment Szövetség (pmsz.hu)) Koppanhatunk, ha ez kimarad.
- Üzleti és IT területek együttműködésének a „rendje”. Ezt a részt kiemelten érdemes letisztázni. Lehet, hogy a „szokásos” együttműködés nem lesz megfelelő a projektnek, és új szabályok mentén kell együttműködni. Ebben a részben még arra is kitértünk, hogy egy IT fejlesztés státuszát hogyan fogjuk jelölni és mit értünk rajta pontosan. Ezzel elkerüljük (csökkentjük) a magyarról magyarra fordítást és ennek hátulütőit.
- IT alkalmazások tesztje és folyamattesztek témakörének a lefedése kardinális. Megint azt mondom, hogy jó lehet az „így szoktuk” elv, de én ennél többre vágyom. Pontosan tudni szeretném, hogy ki ír tesztelési tervet, ki írja a teszteseteket, ki és mikor tesztel… igenis! Állapodjunk meg benne, hogy minél kevesebbet hibázzunk. Biztosítsuk be magunkat üzleti és IT területen is.
- És ha kellően tökös lennék, akkor csinálnék egy fejezetet arról is, hogy mi a szponzor feladata, hatásköre és szerepe a projektekben. De valahogy ez a rész mindig kimarad…
Sokak számára furcsa lehet ez az elv-gyűjtemény. És az is, hogy ez egy demokratikus dokumentum. Szerintem kell, hogy mindenki beletegye a saját részét, és magáévá tegye a közös játékszabályokat a siker érdekében. Ne legyünk restek leírni, kérdezni, validáltatni, bevonni a csapatot! Vérszerződés nem kell talán, de az elvek határozott elfogadása minden projekt tagtól elvárt.
Borbényi Katalin, Év Projektmenedzsere Díj 1. helyezett, 2019.

Korábbi TONIK blogjainkat itt éred el: